eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Budżet domowy 2011

Budżet domowy 2011

2012-06-01 09:42

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa Polaków gorsza niż w 2010 r.


Poziom spożycia większości artykułów żywnościowych zależy od dochodów gospodarstwa domowego. Wraz ze wzrostem poziomu zamożności gospodarstw rośnie poziom spożycia niektórych artykułów żywnościowych. Podobnie jak w roku 2010 w gospodarstwach domowych ogółem osiągających najwyższe dochody (V grupa kwintylowa) spożywano przeciętnie miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym w porównaniu z rodzinami o najniższych dochodach (I grupa kwintylowa): około pięciokrotnie więcej soków warzywnych, prawie czterokrotnie więcej napojów mlecznych, ponad trzykrotnie więcej wód mineralnych i źródlanych, prawie trzykrotnie więcej jogurtów, masła i owoców, około dwa razy więcej wędlin wysokogatunkowych oraz ryb i wyrobów ciastkarskich. Natomiast w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach (I grupa kwintylowa) spożywano nieco więcej pieczywa, ziemniaków oraz margaryny i innych tłuszczów roślinnych.

Spożycie żywności jest silnie powiązane z miejscem zamieszkania. Gospodarstwa domowe zamieszkujące tereny wiejskie w porównaniu z gospodarstwami domowymi w miastach charakteryzują się nieco innym modelem żywienia, co zostało przedstawione na wykresie poniżej.

fot. mat. prasowe

Spożycie wybranych artykułów żywnościowych

Spożycie wybranych artykułów żywnościowych według miejsca zamieszkania


Mieszkańcy miast w porównaniu z gospodarstwami zamieszkującymi wieś spożywali w przeliczeniu na 1 osobę więcej napojów bezalkoholowych (9,0 l w miastach i 6,7 l na wsi), w tym wód mineralnych lub źródlanych (4,6 l i 2,9 l), ryb (0,45 kg w miastach i 0,3 kg na wsi), natomiast mniej mleka (3,1 l w miastach i 3,9 l na wsi) oraz jaj (11,9 szt. w miastach i 13,5 szt. na wsi).

Utrzymują się różnice w modelu spożycia artykułów żywnościowych pomiędzy województwami, natomiast nie zaobserwowano zasadniczych różnic pomiędzy 2011 a 2010 rokiem w ramach poszczególnych województw. Pieczywa i produktów zbożowych na osobę najwięcej spożywali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego (8,61 kg), a najmniej województwa pomorskiego (5,74 kg). Najwięcej mięsa i przetworów mięsnych na osobę spożywano w woj. podlaskim (6,52 kg), a najmniej w woj. podkarpackim (4,77 kg). Najwięcej mleka na osobę spożywano w woj. podlaskim (4,40 l), a najmniej w woj. śląskim (2,83 l). Najwyższe spożycie na osobę owoców odnotowano w woj. mazowieckim (3,67 kg), a najniższe w woj. wielkopolskim (2,92 kg), natomiast warzyw najwięcej spożywano w woj. świętokrzyskim (11,90 kg), a najmniej w woj. wielkopolskim (8,80 kg).

Wyposażenie w przedmioty trwałego użytkowania

W roku 2011 w stosunku do roku poprzedniego nastąpiła niewielka poprawa wyposażenia gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania. Odnotowano wysoką dynamikę wzrostu wyposażenia gospodarstw domowych w telewizor plazmowy lub ciekłokrystaliczny, zmywarkę do naczyń, komputer z dostępem do Internetu, w tym z dostępem szerokopasmowym, urządzenie do odbioru TV satelitarnej i kablowej.

Najlepiej w te urządzenia wyposażone były gospodarstwa pracujących na własny rachunek oraz gospodarstwa pracowników, natomiast największą dynamikę wzrostu w stosunku do 2010 roku odnotowano w gospodarstwach emerytów i rencistów oraz w gospodarstwach rolników.

W dalszym ciągu spada wyposażenie gospodarstw domowych w telefon stacjonarny (spadek o 4,0 pkt proc.) do 51,2%, natomiast odsetek gospodarstw domowych posiadających telefon komórkowy stale się zwiększa (wzrost o 1,5 pkt. proc.) i wynosi 90,3%.

Wraz ze wzrostem wyposażenia gospodarstw domowych w urządzenia zaawansowane technologicznie, nastąpił dalszy spadek odsetka gospodarstw domowych wyposażonych w sprzęt audiowizualny tzw. starej generacji, tj. telewizory kineskopowe, magnetowidy i odtwarzacze płyt kompaktowych.

Zróżnicowanie wyposażenia gospodarstw domowych w przedmioty trwałego użytkowania w dużym stopniu zależy od sytuacji materialnej gospodarstwa domowego.

Gospodarstwa najbogatsze (V grupa kwintylowa) były znacznie lepiej wyposażone niż gospodarstwa najuboższe (I grupa kwintylowa).
Przeczytaj także: Budżet domowy 2012 Budżet domowy 2012

poprzednia  

1 ... 4 5 6 7

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: