eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ranking najcenniejszych marek 2012

Ranking najcenniejszych marek 2012

2012-05-23 11:43

Przeczytaj także: Ranking najcenniejszych marek 2011


  • Mobilna przyszłość: Przyszłością Internetu będą w przeważającej mierze urządzenia mobilne, a nie komputery. Sektor komunikacji mobilnej był w pewnym stopniu chroniony przed skutkami recesji, gdyż wydatki w tym sektorze były jednymi z nielicznych, których konsumenci nie chcieli ograniczać. Najcenniejszą marką telekomunikacyjną jest AT&T (wartość 68,8 mld USD). Z kolei Verizon, największy operator komórkowy w USA, w ostatnim roku zwiększył wartość swojej marki o 15%, (obecnie: 49,1 mld USD).
  • Handel detaliczny – budowanie działalności w wielu kanałach dostępu: Doświadczenie konsumenckie to nowy ważny obszar w działaniach wielu sieci detalicznych. Rozumieją one wagę tego czynnika w budowaniu lojalności klientów oraz konieczność obecności w różnych miejscach, z których można dokonać zakupu. Sieć Walmart została liderem rankingu, spychając niżej Amazon, a wartość marki Walmart wynosi obecnie 34,4 mld USD podczas gdy Amazon jest wart 34 mld USD.
  • Lepiej radzą sobie marki należące do firm, które mają w zarządach kobiety: Rośnie liczba kobiet w zarządach spółek, a tegoroczny ranking BrandZ Top100 wskazuje, że obecność kobiet zapewnia markom sukces. 77% marek zaklasyfikowanych do BrandZ Top 100 należy do firm, które mają w swoich zarządach kobiety. Przeciętna wartość marek w tych firmach wynosi 27 mld USD, czyli dwa razy więcej niż w przypadku firm, w których nie ma pań w zarządach. Co więcej – w okresie 5 lat marki te wykazują średnią stopę wzrostu na poziomie 66%, natomiast analogiczny wskaźnik w przypadku marek należących do firm niemających kobiet w zarządach to zaledwie 6%.
  • Silne marki to droga do uzyskania większej wartości dla akcjonariuszy: Analiza marek zakwalifikowanych do rankingu BrandZ Top 100 pod kątem „portfela akcji” odpowiednich spółek na przestrzeni ostatnich siedmiu lat wskazuje, że portfel ten uzyskuje znacznie wyższe wyniki niż znany indeks giełdowy S&P500. W analizowanym okresie całkowita stopa zwrotu z inwestycji (ROI) dla wszystkich spółek należących do indeksu S&P500 wyniosła zaledwie 2,3%, podczas gdy wskaźnik ROI dla portfela BrandZ wyniósł aż 36,3%, co świadczy o tym, że firmy posiadające silne marki są w stanie zapewnić swoim akcjonariuszom większe zyski.

Ranking BrandZ uwzględniający sto najpotężniejszych marek na świecie (BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands), opracowywany na potrzeby grupy WPP przez Millward Brown Optimor, istnieje już piąty rok. Jest to jedyne badanie, które przynosi wskaźniki wartości marek bazujące na wywiadach z ponad milionem konsumentów na całym świecie i uwzględnia zarówno marki z rynku konsumenckiego, jak i z rynku business-to-business. Wskaźniki te są następnie łączone z uzyskanymi w rygorystycznych pod względem metodologicznym badaniach na temat finansowych i ogólnobiznesowych wyników każdej ze spółek (dane z agencji Bloomberg i Datamonitor). Umożliwia to pokazanie wymiernej roli marek w generowaniu przychodów i budowaniu kapitalizacji rynkowej spółek. Postrzeganie marek przez konsumentów ma kluczowe znaczenie dla określenia ich wartości, ponieważ na markę składają się zarówno wyniki biznesowe firmy, jak i jakość produktu, klarowność pozycjonowania i pozycja rynkowa. W rankingu brane są pod uwagę rozbieżności regionalne, gdyż rola marki może się różnić znacząco w poszczególnych krajach, nawet w przypadku marek o zasięgu lokalnym.



poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: