eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza III 2005

GUS: koniunktura gospodarcza III 2005

2005-03-25 00:02

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza II 2005


W marcu producenci pojazdów samochodowych odnotowują spadek sprzedaży, bardziej znaczący niż w lutym. Trudności związane z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych utrzymują się na poziomie sprzed miesiąca. Zwiększa się stan nadmiernych zapasów towarów. W najbliższych miesiącach może nastąpić znaczny wzrost sprzedaży. W konsekwencji przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest mniej pesymistycznie niż przed miesiącem, a ograniczenia ilości zamawianych towarów u dostawców mogą się zmniejszyć. W marcu ceny pojazdów samochodowych rosną wolniej niż w lutym. Zahamowanie wzrostu cen przewiduje się również w najbliższych miesiącach. Kierujący przedsiębiorstwami zapowiadają redukcje zatrudnienia na poziomie przewidywań z ubiegłego miesiąca.

Spośród badanych jednostek handlowych 2,9% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (w lutym – 2,5%). Dla pozostałych przedsiębiorstw największą barierę stanowi konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 73% jednostek), niedostateczny popyt na sprzedawane towary (60% jednostek), wysokie koszty zatrudnienia (52% jednostek) oraz wysokie obciążenia na rzecz budżetu państwa (51% jednostek). Nasilenie poszczególnych barier od roku nie ulega istotnym zmianom.

4. Usługi

Koniunktura w jednostkach z sekcji pośrednictwo finansowe jest oceniana w marcu korzystnie (plus 45 wobec plus 32 w lutym). Szybko rosnący popyt na usługi z tego zakresu powoduje, że sprzedaż usług także zwiększa się znacząco. Wpływa to na poprawę sytuacji finansowej jednostek. Wzrost cen usług jest w marcu nieznaczny, mniejszy niż w lutym. Oczekuje się, że prognozowany popyt na usługi z tej sekcji będzie nadal rósł, choć w tempie mniejszym niż się tego spodziewano przed miesiącem. Zarówno przewidywana sprzedaż, jak i przyszła sytuacja finansowa mogą się nadal poprawiać. W najbliższych miesiącach można się spodziewać niewielkiego wzrostu cen na usługi finansowe. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe niż przewidywała prognoza z poprzedniego miesiąca.

Jednostki z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność oceniają w marcu koniunkturę optymistycznie, podobnie jak przed miesiącem (plus 14). Odnotowywane ograniczania bieżącego popytu powodują, że ulegają pogorszeniu oceny bieżącej sytuacji finansowej firm. Ceny usług obniżają się w mniejszym stopniu niż w lutym. Dyrektorzy jednostek przewidują, że zarówno popyt jak i sprzedaż usług w ciągu najbliższych trzech miesięcy będą rosły szybciej niż to prognozowano w ubiegłym miesiącu. W konsekwencji może się poprawić przyszła sytuacja finansowa jednostek. W najbliższych miesiącach można się spodziewać bardziej znaczącej obniżki cen usług niż wskazywała na to prognoza z lutego. Skala planowanych zwolnień pracowników może być większa niż prognozowano przed miesiącem.

Nie zmienia się koniunktura w jednostkach z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nieco większe niż w lutym ograniczenia bieżącego popytu i sprzedaży powodują, że sytuacja finansowa jednostek jest oceniana nadal negatywnie. Dyrektorzy jednostek nie przewidują wzrostu przyszłego popytu, a prognoza sprzedaży jest mniej optymistyczna niż przed miesiącem. W konsekwencji oczekuje się niewielkiego pogorszenia sytuacji finansowej firm. W marcu bieżące ceny usług obniżają się, przewiduje się również spadek przyszłych cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają dokonać nieznacznych redukcji zatrudnienia.

Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w marcu koniunkturę negatywnie (minus 9 wobec minus 5 w lutym). Spowodowane to jest utrzymującymi się ograniczeniami bieżącego popytu i sprzedaży oraz trudną bieżącą i przyszłą sytuacją finansową. Przewidywania dotyczące popytu i sprzedaży są optymistyczne, zbliżone do prognoz sprzed miesiąca. W marcu notuje się dalszy spadek cen usług, choć mniej znaczący niż w lutym. W najbliższych trzech miesiącach ceny będą rosnąć w tempie zbliżonym do prognoz z ubiegłego miesiąca. Dyrektorzy jednostek przewidują też niewielkie redukcje zatrudnienia.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: