eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 16/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 16/2012

2012-04-22 11:24

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 15/2012

  • Prezes MFW Christine Lagarde wezwała kraje strefy euro do powiększenia funduszu pożyczkowego o 400 mld USD. Wcześniej Lagarde wzywała do zebrania dodatkowych 500 mld USD i powiększenia funduszu o tę kwotę. Pieniądze mają stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla krajów strefy euro.
  • Japonia postanowiła wpłacić do kasy MFW dodatkowo 60 mld USD. Ma to zwiększyć fundusz pomocowy dla krajów strefy euro zagrożonych kryzysem zadłużeniowym. Poinformowano, że japoński rząd negocjuje z kilkoma innymi państwami członkowskimi MFW (w tym z Chinami), na temat ustalenia ich dodatkowych wpłat do MFW. Kraje strefy unijnej wpłaciły już 150 mld euro (198 mld USD), ale MFW zamierza zebrać na ten cel 500 mld USD.
  • Rosną wydatki konsumenckie w USA. W marcu sprzedaż detaliczna urosła o 0,8 proc.m/m. To lepiej, niż prognozowano.
  • W marcu stopa bezrobocia w USA wynosiła już 8,2 proc. Przybywa miejsc pracy w sektorze prywatnym, a liczba nowo rejestrowanych bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od 2008 r. Rośnie też akcja kredytowa, bo Fed zapewnił, że utrzyma rekordowo niskie stopy procentowe na poziomie bliskim zera aż do połowy 2014 r. W USA są dziś ujemne stopy procentowe, bo inflacja w marcu to 2,7 proc. r/r. Fed przeprowadzając tzw. operację twist (czyli skupuje obligacje długoterminowe) pomaga zadłużonym Amerykanom. W ten sposób obniża ich rentowność służącą jako odniesienie do oprocentowania kredytów
  • hipotecznych.
  • W opinii analityków już dziś są w USA podstawy dla pozytywnej oceny stanu gospodarki, a inwestorzy nie liczą już na kolejny dodruk dolarów przez Fed (quantitative easing - QE3), czyli na skup obligacji i zasilanie w ten sposób banków komercyjnych świeżym kapitałem. Dotąd w dwóch takich operacjach od
  • 2008 r. na rynek trafiło aż 2,3 bln USD.
  • Nowym szefem Banku Światowego został wybrany urodzony w Korei Południowej Amerykanin Jim Yong Kim i na tym stanowisku zastąpi Roberta Zoellicka. Słabością nowego szefa BŚ jest wykształcenie, bo jest lekarzem i nie posiada doświadczenia w ekonomii. BŚ to instytucja, której głównym zadaniem jest
  • pomoc w rozwoju biedniejszych krajów. W 2011 roku BŚ miał portfel kredytów wart 258 mld USD.
  • Rosja i USA zawarły sojusz w branży paliwowej. Za dostęp do złóż w rosyjskiej Arktyce Amerykanie odstąpią Rosjanom udziały także w swoich złożach gazu i ropy z łupków. Partnerami są ExxonMobil i Rosnieft. Ustalono, że ExxonMobil dostanie od Rosnieftu 1/3 udziałów w spółce eksploatującej złoża spod dna Morza Karskiego w rosyjskiej Arktyce. Łączne zasoby węglowodorów pod dnem Morza Karskiego rosyjski koncern szacuje na 110 mld baryłek (cztery razy więcej niż zasoby Exxona na całym świecie). Partnerzy będą kooperować przy wydobyciu ropy spod dna Morza Czarnego.W zamian Exxon wprowadzi Rosneft na swoje złoża w Ameryce Północnej, przede wszystkim gazu i ropy z niekonwencjonalnych złóż (łupki). Umowa gwarantuje Rosnieftowi technologie wydobycia ropy i gazu z bardzo trudnych w eksploatacji złóż podmorskich i niekonwencjonalnych.
  • Rosyjski rząd planuje przyciągnięcie przez 30 lat inwestycji w kwocie 500 mld USD na eksploatację złóż ropy i gazu w Arktyce, co ma zapewnić rozwój przemysłu naftowego Rosji.
  • Obecnie koncern Forda inwestuje 760 mln USD w swoją nową fabrykę w Chinach. Umożliwi to wzrost liczby produkowanych aut do 1,2 mln rocznie. W ten sposób łączne inwestycje Forda w Chinach wzrosną do ponad 4,9 mld USD. Obecnie na tym rynku dominuje GM, a Ford ma w nim tylko 3 proc. udziału.
  • Amerykański koncern Cheniere Energy zamierza zbudować w Luizjanie kosztem 4 mld USD terminal do eksportu gazu łupkowego w postaci skroplonej. Docelowo będzie można nim eksportować w postaci skroplonej ok. 25 mld m sześc. gazu rocznie. Na giełdzie w Nowym Jorku 1000 m sześc. gazu kosztuje ok. 70 USD, najtaniej od 10 lat. Także koncern Sempra Energy zapowiedział, że kosztem 6 mld USD zbuduje terminal dla eksportu 17 mld m sześc. gazu rocznie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EKSPERCI MFW O ŚWIATOWYCH PROGNOZACH GOSPODARCZYCH

W obecnych czasach prognozowanie rozwoju gospodarczego jest zajęciem trudnym i ryzykownym. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi uchodzących za ekspertów z dużą ostrożnością podchodzi do tego prognozowania, a nawet unika go. Są jednak instytucje, które z racji pozycji i urzędu musi to robić. Do jednej z tych instytucji należy też MFW, który ostatnio opublikował swoje najnowsze prognozy w raporcie Global Economic Outlook...

Zdaniem analityków MFW przyszły rok będzie bardzo trudny dla szeregu krajów strefy euro, lecz w przyszłym roku można liczyć na lekką poprawę. Ich zdaniem rosnąca aktywność gospodarki amerykańskiej i pierwsze skutki polityki antykryzysowej w strefie euro zmniejszą ryzyko ostrego globalnego spowolnienia.

W tym roku światowa gospodarka będzie się rozwijała w tempie 3,5 (w 2011 wyniósł on 3,9 proc.), a w 2013 roku nastąpi ożywienie gospodarcze tak w gospodarkach rozwiniętych, jak i rozwijających się i wzrost światowego PKB osiągnie poziom 4,1 proc.

MFW pozytywnie ocenia dwie operacje Europejskiego Banku Centralnego (pożyczył on na trzy lata ok. biliona euro bankom komercyjnym), które przyczyniły się do zapobieżenia kryzysowi bankowemu. Jednak zdaniem MFW nie uchronią one wielu krajów strefy euro od recesji. Eksperci MFW przewidują, że w 2012 roku gospodarka całej strefy skurczy się o 0,3 proc. chociaż Niemcy i Francja unikną spadku PKB. I tak niemiecka gospodarka wzrośnie o 0,6 proc. r/r, a francuska o 0,5 proc. r/r. Spadek PKB dotyczyć będzie: Grecji (o 4,7 proc.), Portugalii (o 3,3 proc.), Włoch (o 1,9 proc.), Hiszpanii (o 1,8 proc.). Bezrobocie w strefie euro wzrośnie w tym roku do 10,9 proc. (z 10,1 proc. w 2011 roku).

Perspektywy rozwojowe MFW tak jak dotąd wiązane są z rynkami wschodzącymi. Zdaniem ekspertów MFW to właśnie gospodarki Chin, Indii i Brazylii będą motorem napędowym światowej gospodarki, chociaż w tym roku dotknie je lekkie spowolnienie. I tak w Chinach wzrost gospodarczy obniży się do 8,2 proc. z 9,2 proc. w 2011 roku, ale w przyszłym roku znowu przyspieszy do 8,8 proc. W Indiach gospodarka w tym roku spowolni do 6,9 proc. z 7,2 proc. w 2011 roku. Gospodarka Brazylii w tym roku ma urosnąć o 3 proc., a w przyszłym wzrost wyniesie 4,1 proc.

W tej prognozie MFW jest też kilka słów o polskiej gospodarce i wynika z nich, że polski PKB w tym roku urośnie o 2,6 proc., ale w przyszłym roku przyspieszy do 3,2 proc. W tym roku inflacja będzie na poziomie 3,8 proc., jednak w 2013 roku spadnie do 2,7 proc. Bezrobocie (liczone według metodologii Eurostatu) w tym roku wyniesie 9,4 proc. (w 2011 roku 9,6 proc.) spadnie w 2013 do 9,1 proc.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: