eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Centra handlowe w Europie w 2012 r.

Centra handlowe w Europie w 2012 r.

2012-04-17 00:12

Przeczytaj także: Powierzchnie handlowe w rozkwicie


fot. mat. prasowe

GLA w nowych centrach handlowych w 2011 roku

W Rosji oddano do użytku prawie 1,4 mln mkw. nowej powierzchni

RYNEK INWESTYCYJNY

W 2011 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych wyniosła prawie 40 mld euro, co stanowi wzrost o 3,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Udział rynku nieruchomości handlowych w łącznej wartości transakcji inwestycyjnych zmniejszył się z 33% w 2010 r. do poziomu 32%. Na mapie aktywności inwestycyjnej nadal dominowały Niemcy i Wielka Brytania, na które przypadło 57% wolumenu inwestycji w Europie. Pomimo spadku wartości inwestycji o 15% w porównaniu z 2010 r. Wielka Brytania jest nadal najatrakcyjniejszą lokalizacją, w której wartość transakcji na rynku nieruchomości handlowych wyniosła prawie 12 mld euro.

Aktywność inwestycyjna wzrosła rok do roku na ok. połowie badanych rynków. W Rosji pomimo spowolnienia w drugim półroczu wolumen transakcji inwestycyjnych wzrósł w 2011 r. ponad siedmiokrotnie do najwyższego poziomu od 2007 r. Wzrost aktywności na rynkach inwestycyjnych odnotowano także w Czechach, Szwajcarii, Szwecji, Niemczech, Belgii, Danii, Polsce oraz we Włoszech i na Słowacji.

fot. mat. prasowe

Czynsze i stopy kapitalizacji

Średnia stopa kapitalizacji dla najlepszych centrów handlowych w Europie wyniosła pod koniec 2011 roku 6,96%

Z drugiej strony w kilku krajach odnotowano znaczny spadek aktywności inwestycyjnej. W Hiszpanii wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych zmniejszyła się rok do roku o 61% i wyniosła tylko 733 mln euro – najmniej w skali roku od 2004 r. W Portugalii wolumen transakcji zmniejszył się w ubiegłym roku o 80% do 72 mln euro i był najniższy od ponad 10 lat. Spowolnienie aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Norwegii, Finlandii, Holandii, Grecji i Irlandii oraz we Francji, ale w jej przypadku świadczy to raczej o ograniczonej podaży niż słabszym popycie.

Średnia stopa kapitalizacji dla najlepszych centrów handlowych w Europie wyniosła pod koniec 2011 roku 6,96% w porównaniu z 7,02% w IV kw. 2010 r. i 5,74% w okresie boomu na rynkach we wrześniu 2007 r. W ujęciu rocznym najwyższe stopy kapitalizacji zmniejszyły się o 50-80 pb w Turcji, 75 pb w Rosji, 50 pb w Polsce i Norwegii, a nawet 75 pb na Węgrzech, 55 pb w Niemczech i o 25-50 pb we Francji, Czechach, Szwajcarii i Szwecji. W innych krajach stopy kapitalizacji znalazły się pod presją wzrostową i wzrosły o 25 pb w Grecji, 50 pb w Irlandii, 25-50 pb we Włoszech (z wyjątkiem Rzymu i Mediolanu, gdzie nie uległy zmianie) oraz o 125 pb w Portugalii.

W 2012 r. wzrośnie aktywność na rynku centrów handlowych dzięki większej podaży, ale prognoza na bieżący rok jest zróżnicowana. Pomimo utrzymującego się dużego zainteresowania najlepszymi aktywami handlowymi, brak przystępnego finansowania w połączeniu z selektywnym popytem najemców może wpłynąć na poziom ryzyka tolerowanego przez inwestorów w wielu krajach Europy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: