eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w II 2012 r.

Spam w II 2012 r.

2012-03-27 00:11

Przeczytaj także: Spam w I 2012 r.


Ranking 20 najpopularniejszych źródeł spamu w większości nie zmienił się od poprzedniego miesiąca: 12 pierwszych pozycji zajęła ta sama grupa państw, jednak niektóre z nich zamieniły się miejscami. Udział spamu rozesłanego z państw w rankingu nie zmienił się znacznie (wahania mieściły się w granicach 1,5 punktu procentowego).

Pozycję lidera utrzymały Indie, z których rozprzestrzeniono 11,9% całego spamu (+0,4%). Nieznacznie wzrósł również udział Indonezji (+0,3%).

Brazylia i Korea Południowa, które uplasowały się odpowiednio na 3 i 4 pozycji, uzyskały podobne wyniki już drugi miesiąc z rzędu – w lutym ilość spamu pochodzącego z każdego z tych państw zmniejszyła się o nieco ponad 1 proc.

Polska pozostaje na 9 miejscu rankingu. Z naszego kraju pochodziło w lutym 2012 r. 2,5 proc. globalnego spamu.

Szkodliwe oprogramowanie w ruchu e-mail

W lutym udział szkodliwych plików wykrytych we wszystkich wiadomościach e-mail wynosił 2,8% - co stanowi spadek o 1,5 proc. w porównaniu ze styczniem.

fot. mat. prasowe

Rozkład wykrywania szkodliwego oprogramowania według państw II 2012 -

Rozkład wykrywania szkodliwego oprogramowania według państw II 2012 - USA na miejscu pierwszym


Drugi miesiąc z rzędu najwięcej szkodliwego oprogramowania w ruchu e-mail wykryto w Stanach Zjednoczonych, mimo że udział szkodliwego oprogramowania wykrytego w tym państwie przez Kaspersky Mail Antivirus zmniejszył się nieznacznie w porównaniu ze styczniem (-0,2%).

Pierwszą 10 opuściła Rosja, która odnotowała spadek udziału szkodliwego oprogramowania w ruchu pocztowym o 2 punkty procentowe.

Jak już wspominaliśmy, istnieją dwa główne cele dystrybucji spamu. Pierwszym jest rozprzestrzenianie szkodliwego oprogramowania w celu uzyskania dostępu do osobistych i finansowych danych użytkowników; drugim – wcielenie komputerów użytkowników do botnetów.

W przypadku szkodliwego oprogramowania rozprzestrzenianego w celu zgromadzenia danych, ofiary zlokalizowane są głównie w krajach rozwiniętych, w których standard życia użytkowników jest wyższy, a korzystanie z bankowości internetowej jest bardziej rozpowszechnione. Kraje rozwijające się, w których chroniona jest niewielka liczba komputerów przy użyciu programów antywirusowych, w większości przyciągają szkodliwe oprogramowanie wykorzystywane do rozszerzania botnetów.

W ruchu spamowym dominuje szkodliwy kod atakujący osobiste i finansowe dane użytkowników. Jednak boty nadal rozprzestrzeniają się głównie w Azji.

Poniższy rozkład różnych rodzajów ataków według regionu został zaobserwowany w ostatnich dwóch miesiącach. Zmiany w udziale współczynników wykrywania szkodliwego oprogramowania we wszystkich państwach poza Rosją były nieznaczne, wahając się w okolicach 1,5 proc.

fot. mat. prasowe

10 szkodliwych programów rozsyłanych przez e-mail w lutym 2012 r.

10 szkodliwych programów rozsyłanych przez e-mail w lutym 2012 r.


Programy, które w lutym znalazły się w pierwszej czwórce najpopularniejszych szkodników rozprzestrzeniających się za pośrednictwem poczty e-mail, nie zmieniły się w porównaniu ze styczniem.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: