eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Media a podniesienie wieku emerytalnego

Media a podniesienie wieku emerytalnego

2012-02-28 00:12

Media a podniesienie wieku emerytalnego

Partie polityczne a emerytury © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ustawa refundacyjna, ACTA, a teraz emerytury - w mediach trwa kolejna debata będąca efektem decyzji politycznych mających bezpośredni wpływ na życie Polaków. Podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat to ekonomiczna konieczność czy dowód na nieudolność państwa? Zdania na ten temat są podzielone - informuje Instytut Monitorowania Mediów w raporcie przygotowanym w ramach projektu Kompas Social Media.

Przeczytaj także: Polski Internet a wydłużenie wieku emerytalnego

Sprawa wieku emerytalnego nie jest nowością – o konieczności reformy systemu emerytalnego premier Donald Tusk mówił w expose, jednak nie było to najważniejsze zagadnienie w opinii internautów – zbadał to wówczas Kompas Social Media. Jeszcze w styczniu 2012 roku pojawiło się zaledwie 2 tys. publikacji internetowych dotyczących wieku emerytalnego, burza rozpętała się później: w ciągu pierwszych 24 dni lutego opublikowano 8,2 tys. materiałów. Najważniejsze medialne tematy trzymają się jednak razem: publikacje dotyczące jednocześnie emerytur i ACTA pojawiły się prawie 100 razy, o ustawie refundacyjnej w kontekście emerytur wspomniano prawie 500 razy.

Emerytury w partyjnych barwach

Najczęściej wywoływana do tablicy w kontekście emerytur jest Platforma Obywatelska – stanowisko tej partii, opinie jej członków i zwolenników są cytowane lub krytykowane w mediach najchętniej – w ciągu niespełna dwóch miesięcy pojawiło się 7,2 tys. takich materiałów. Na drugim miejscu znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe – 3,2 tys. publikacji. Medialna popularność ludowców wynika z faktu, że projekt ustawy podnoszący wiek emerytalny będzie projektem "czystym", bez uwzględnienia postulatów zgłaszanych przez PSL – o czym poinformował premier. Trzecią najczęściej pojawiającą się w mediach partią jest Sojusz Lewicy Demokratycznej – 2,2 tys. publikacji. SLD zapracowało na popularność – partia zaangażowała się w sprawę referendum dotyczącego systemu emerytalnego.

fot. mat. prasowe

Partie polityczne a emerytury

Najczęściej powoływaną w kontekście emerytur partią była PO


Związkowcy w akcji

Sprawa wieku emerytalnego wywołała znaczną aktywność związków zawodowych – Solidarność rozpoczęła zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum, o czym w internecie napisano prawie 1,7 tys. razy. Działania SLD na rzecz referendum doczekały się 1,4 tys. wzmianek. Założenia projektu ustawy uderzają w grupy uprzywilejowane, z czego najczęściej wspominani w internecie byli mundurowi, rolnicy i sędziowie. Zauważalne były też publikacje dotyczące górników i pielęgniarek. Interesujący jest fakt, że najwięcej mocnych komentarzy dotyczących reformy emerytur pojawia się właśnie w wypowiedzi związkowców, chociaż analizie poddano też znacznie mniej oficjalne, nieocenzurowane publikacje internautów. Groźba „wyjścia na ulice”, która pojawiła się ponad 70 razy, w większości publikowana była w artykułach, a nie przekazach z mediów społecznościowych, i pochodziła właśnie od przedstawicieli związków zawodowych. Chociaż internauci nikłą częstotliwość potrafią nadrobić formą, czego przykłady znaleźć można na forach: „Tusk, spróbuj tylko storpedować referendum nie licząc się ze zdaniem społeczeństwa, to zobaczysz je na ulicach!”. O posiedzeniu Komisji Trójstronnej napisano prawie 350 razy.

fot. mat. prasowe

O czym się mówi w kontekście emerytur?

W kontekście emerytur najczęściej poruszano sprawę referendum


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: