eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią IV kw. 2011

Handel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią IV kw. 2011

2012-02-22 09:39

Przeczytaj także: Handel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią III kw. 2010


Wydatki poniesione w 2011 r. przez cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą w porównaniu z wartością sprzedaży na eksport oraz wartością zakupów z importu podmiotów z województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego są zróżnicowane. Wydatki poniesione w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę w województwie lubelskim stanowiły ok. 27% w porównaniu z wartością sprzedaży na eksport podmiotów z województwa lubelskiego. Analogiczna relacja dla województwa
podlaskiego wyniosła ok. 20%, podkarpackiego – ok. 14%, a warmińsko-mazurskiego – ok. 2%.6

Wydatki poniesione za granicą przez Polaków przekraczających granicę w województwie lubelskim stanowiły ok. 4% w porównaniu z wartością zakupów z importu podmiotów z województwa lubelskiego. Analogiczna relacja dla województwa warmińsko-mazurskiego wyniosła ok. 2%, podkarpackiego – 1,6%, a podlaskiego – 0,6%.

Warto też dodać, że wartość zakupów towarów dokonanych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej w 2011 r. w cenach bieżących stanowiła ok. 9% w porównaniu z wartością sprzedaży detalicznej8 województw położonych przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Wyniki badania obrotu towarów i usług na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na terenie Polski wskazują, że zdecydowana większość osób wyjeżdża za granicę i powraca w ciągu jednego dnia, głównie w celu dokonania zakupów. W strukturze wydatków przeważają środki przeznaczone na zakup towarów, a tylko niewielką część stanowią wydatki na usługi. Na poszczególnych odcinkach omawianej granicy można zauważyć zróżnicowanie badanych zjawisk. Pewną odmiennością charakteryzuje się granica polsko-rosyjska, zarówno jeśli chodzi o cele, w jakich cudzoziemcy przybywali do Polski, jak również związaną z tym odległość podróżowania, strukturę wydatków czy częstotliwość przekraczania granicy.

Ważnym elementem ułatwiającym przekraczanie granicy było wprowadzenie małego ruchu granicznego na granicy polsko-ukraińskiej, który stanowi obecnie prawie połowę wszystkich przekroczeń cudzoziemców na tym odcinku granicy.

Zostały podjęte również działania mające na celu ułatwienie przekraczania granicy z Białorusią i Rosją. W 2010 r. została podpisana Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o zasadach małego ruchu granicznego, która oczekuje jeszcze na zakończenie procedury ratyfikacyjnej przez stronę białoruską. Z kolei 14 grudnia 2011 r. podpisano umowę o małym ruchu granicznym z Rosją (Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego). Po stronie rosyjskiej strefę przygraniczną stanowi cały obwód kaliningradzki.

Po stronie polskiej porozumienie obejmuje znaczne części województw pomorskiego (powiaty: pucki, nowodworski, malborski, gdański oraz miasta: Gdańsk, Gdynia, Sopot) oraz warmińsko-mazurskiego (powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki oraz miasta: Elbląg i Olsztyn). Umowa wymaga jeszcze ratyfikacji przez obie strony. Może wejść w życie w II kwartale 2012 r. Oczekuje się, że przyczyni się ona do intensyfikacji kontaktów kulturalnych, turystycznych, rodzinnych i gospodarczych.

Informacje o badaniu
Badaniem objęte są przejścia graniczne z ruchem osobowym zlokalizowane na zewnętrznej granicy lądowej Unii Europejskiej na terenie Polski. Ankietyzacja prowadzona jest w wylosowane dni tygodnia w taki sposób, by w kwartale każdy dzień tygodnia wystąpił jeden raz. Podstawę szacowania wyników stanowią dane z ankiet oraz informacje Komendy Głównej Straży Granicznej o ruchu granicznym. Badanie prowadzone jest na próbie około 1%. W 2011 r. zebrano łącznie 90,5 tys. ankiet, w tym 24,1 tys. w IV kwartale. Liczba osób objętych badaniem obrotu towarów i usług w ruchu granicznym w IV kwartale 2011 r. wyniosła 41,8 tys.

poprzednia  

1 ... 5 6

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: