eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy internauci a kupno mieszkania

Polscy internauci a kupno mieszkania

2012-02-13 12:34

Polscy internauci a kupno mieszkania

Chcę kupić mieszkanie w Warszawie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Mieszkania tanieją i będą tanieć, nawet w Warszawie, ale problemem stało się uzyskanie kredytu, a zmiany w programie Rodzina na Swoim trudno uznać za korzystne. Posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich jednoczą się w Internecie. Czy kupujemy i jak kupujemy? - odpowiedzi na to pytanie Instytut Monitorowania Mediów szukał w sieci w ramach projektu Kompas Social Media.

Przeczytaj także: Polscy internauci o miłości

Bohaterem roku 2011 niewątpliwie był frank szwajcarski, a posiadacze kredytów w tej walucie stworzyli niemal internetowe państwo w państwie, wymieniając się informacjami na temat kursu, prognozami, a także dzieląc żale, troski i obawy. Wakacje oraz koniec roku zdominowały zmiany w programie Rodzina na Swoim – zmiany na lepsze, gdy systemem dopłat objęci zostali single, i na gorsze – kiedy okazało się, że zaostrzone zasady przyznawania pomocy pozwalają na zakup mieszkań tylko w mało atrakcyjnej lokalizacji, a w Warszawie „załapanie się” na program jest niemal niemożliwe.

Mimo wszystko kupujemy, zainteresowanie nie spada

Analiza publikacji na temat nieruchomości objęła cały rok 2011 i styczeń 2012. W tym czasie fraza „kupuję mieszkanie/chcę kupić mieszkanie/planuję zakup mieszkania” pojawiła się 15,5 tys. razy, przy czym dla samej Warszawy liczba takich publikacji wyniosła ponad 5,5 tys. Interesujący jest fakt, że mimo szeroko komentowanych utrudnień w przyznawaniu kredytów, zainteresowanie zakupem mieszkania zadeklarowało w styczniu 2012 niemal tyle samo osób, co rok wcześniej. - Styczeń 2012 nie wyróżnił się negatywnie w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Osoby poszukujące nieruchomości w bardzo niewielu przypadkach wykorzystują zdolność kredytową maksymalnie. W Polsce kształtuje się to na poziomie 10 proc. kredytobiorców. Kilkuprocentowe obniżenie zdolności w PLN nie wpłynęło znacznie na zainteresowanie – potwierdza Filip Chilarzewski, doradca finansowy.

fot. mat. prasowe

Chcę kupić mieszkanie w Warszawie

Fraza „kupuję mieszkanie/chcę kupić mieszkanie/planuję zakup mieszkania” pojawiła się 15,5 tys. razy


Tanio, taniej… Warszawa nadal popularna

Ceny mieszkań spadły! Taką optymistyczną wiadomość opublikowano 1,7 tys. razy, co więcej, prognoza dalszych obniżek cen w 2012 roku pojawiła się w prawie tysiącu materiałów. Spadki zostały zauważone przez internautów nawet na rynku warszawskim, choć stolica wciąż dzierży palmę pierwszeństwa pod względem cen mieszkań – a stwierdzenie „w Warszawie są najdroższe mieszkania” opublikowano ponad pięćset razy. Należy podkreślić, że osoby zainteresowane warszawskimi nieruchomościami stanowią najaktywniejszą grupę internautów.

Mieszkania – o tym warto rozmawiać

Wielka płyta wróciła do łask, najbardziej poszukiwane są mieszkania dwu- i trzypokojowe, najłatwiej sprzedać kawalerkę, warszawiacy marzą o Mokotowie, ale kupują na Białołęce – niewiele jest dziedzin, z których każda publikacja jest tak chętnie komentowana w Internecie, jak doniesienia z rynku nieruchomości. Każda prognoza lub analiza rynku publikowana jest przez wiele portali jednocześnie i za każdym razem wywołuje dyskusję. Informację o wysokich wynikach sprzedaży mieszkań w „wielkiej płycie” opublikowano lub omówiono ponad tysiąc razy.

Frank szwajcarski i rozwody, czyli życie z kredytem nie jest łatwe

„Boję się kredytu” napisano w Internecie ponad 200 razy. Powodów do obaw na tle kredytu jest wiele, gdyż najpierw trzeba go dostać, a potem spłacić. Czarny charakter kredytowej epopei – frank szwajcarski – zagościł w prawie 9,5 tys. przykazów. Rozemocjonowani internauci analizowali kurs franka, informowali wzajemnie o tym, o ile wzrosła ich miesięczna rata oraz o ile wartość kredytu przekroczyła już wartość nieruchomości. Zbiorowo rozważano też przewalutowanie kredytów oraz zastanawiano się, jak bardzo opłacalne byłoby wzięcie kredytu przy tak wysokim kursie.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: