eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co przyniesie rok 2012?

Co przyniesie rok 2012?

2012-01-19 12:21

Przeczytaj także: Wydarzenia gospodarcze 2012: plusy czy minusy?


Rok racjonalnego gospodarowania

Niestety w 2012 roku najprawdopodobniej zmniejszają się możliwości dochodowe Polaków. Taki stan rzeczy spowodowany będzie m.in. osłabieniem tempa wzrostu gospodarczego, które zazwyczaj skutkuje spadkiem dochodów. Wpłynie na to także podniesienie składki rentowej, do płacenia której zobowiązani są zatrudniający. By zachować płynność finansową, wielu pracodawców, zamiast likwidować etaty i zwalniać pracowników, może woleć redukować pensje.

Nowy rok będzie za to na pewno rokiem przyjaźniejszym dla klientów instytucji finansowych. Jedną z przyczyn jest znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim, która weszła w życie 18 grudnia ubiegłego roku. – Zmiany w prawie odnośnie kredytów konsumenckich z pewnością sprawią, że w nowym roku łatwiej będzie porównywać kredytobiorcom oferty banków, zwłaszcza że ujednolicony został formularz informujący o kosztach kredytu – stwierdza Robert Wasilewski (Credit House Polska i ZFDF)

Organy nadzorujące instytucje finansowe uwrażliwione przez wydarzenia za oceanem w roku 2008 i 2009, już od jakiegoś czasu podejmują działania, by nie dopuścić do powtórzenia się sytuacji, jaka miała tam miejsce. Przyczyną tamtejszego kryzysu była hojność instytucji bankowych w przyznawaniu kredytów hipotecznych osobom, które często nie miały zdolności kredytowej, a zatem nie były w stanie spłacać zobowiązań. Doprowadziło to do utraty płynności finansowej przez tamtejsze banki, a w konsekwencji do ich bankructwa.

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego ograniczające łatwe zadłużanie się w bankach, mają uświadomić, że pożyczanie pieniędzy wymaga solidnego planowania. Dla dr Bogusława Półtoraka (Bankier.pl i ZFDF) zasady rekomendacji T, które ograniczają możliwość zaciągania długów tym, których obciążenia miesięczne przekraczają 50%, mają głównie wymiar edukacyjny. - W Polsce jest już milion gospodarstw domowych, które nie radzą sobie z bieżącą obsługą zobowiązań. Średnie zadłużenie w windykacji wynosi niemal 5000 zł. W wielu wypadkach przyczyną kłopotów jest niefrasobliwość kredytobiorców, którzy zaciągali zobowiązania na bardzo niekorzystnych warunkach, zwykle pod wpływem impulsu – stwierdza Półtorak. - Zmiany w prawie dotyczące kredytów konsumenckich i upadłości konsumenckiej, a także większa odpowiedzialność banków i pośredników finansowych wobec nadzoru powinny uratować wiele rodzin przed pętlą długów. Minusem będzie to, że sporo osób będzie musiało ograniczyć swoje potrzeby, a wizja nowego sprzętu AGD czy zakupu mieszkania stanie się odleglejsza. Ale każdy konsument musi już rozważyć sam czy lepiej mieć nowy telewizor i być bankrutem, czy też wstrzymać się na pewien czas z zakupem – dodaje.

W nowym roku przeciętny Kowalski będzie musiał dokładniej przyjrzeć się zawartości swojego portfela i racjonalniej wydawać pieniądze, a także zwracać większą uwagę na zabezpieczanie swojej sytuacji finansowej na wypadek nieprzewidzianego kryzysu, np. zwolnienia z pracy. Dlatego wzrośnie znaczenie różnego rodzaju form zakupów, które pozwalają na zaopatrzenie się w rozmaite dobra po niższej cenie. Prawdopodobnie spowoduje to wzrost znaczenia m.in. porównywarek internetowych i platform sprzedaży, dzięki którym każdy klient będzie mógł wybrać ofertę najtańszą i najbardziej adekwatną do swoich potrzeb.

Prognozy prognozami, ale życie zawsze pisze swoje niezależne scenariusze. Ile z przewidywań ekspertów ZFDF się spełni, przekonamy się już w ciągu 12 miesięcy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: