eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prognozy gospodarcze dla Europy 2012 według Saxo Bank

Prognozy gospodarcze dla Europy 2012 według Saxo Bank

2012-01-17 11:14

Przeczytaj także: Prognozy na 2012 według Saxo Bank


Rząd partii Fidesz walczy z rynkami międzynarodowymi od czasu gdy w połowie 2010 r. poróżnił się z MFW, czego skutkiem było zakręcenie kurka z finansowaniem zapewnianym zarówno przez tę instytucję, jak i przez UE. Mimo że Węgry jeszcze przez jakiś czas mogą funkcjonować normalnie, w dłuższym terminie brak nowych źródeł kapitału stanowić będzie zasadniczy problem, szczególnie w świetle lekceważenia opinii międzynarodowej przez realizujący politykę wewnętrzną rząd.

Czechy

Czechy obecnie znajdują się w położeniu lepszym od Węgier, jednak nie mogą pochwalić się tak wysokim tempem wzrostu PKB, jak Polska. Po spadku tempa o 4,1% w 2009 w 2010 gospodarka wzrosła o 2,4% i około 2% w 2011, jednak w stosunku do szczytu z 2008 wzrost PKB traci mniej więcej 1%. Należy spodziewać się, że kryzys na rynku obligacji skarbowych strefy euro w 2012 ograniczy tempo rozwoju czeskiej gospodarki, ponieważ ów blok monetarny pozostaje największym importerem czeskich dóbr wzrost PKB zostanie również stłumiony na skutek surowej polityki fiskalnej rządu, który próbuje zbić deficyt publiczny poniżej 3% PKB.

W 2011 roku inflacja nieco przyspieszyła, osiągając prawie 2% - w tym roku prognozujemy dalszy wzrost do 2,5% pomimo miernego popytu wewnętrznego i trwającego zaostrzania polityki fiskalnej, ponieważ podwyżka podatku VAT zacznie powoli wpływać na ceny, zaś koszty energii wciąż rosną. Nie najlepsza sytuacja krajowej gospodarki nadal wywiera presję na rynek pracy, na którym stopa bezrobocia wzrosła w 2011 do 8,5% (prognoza) w stosunku do 7,3% rok wcześniej. Spodziewamy się, że w 2012 utrzyma się ona na podwyższonym poziomie w związku z pogarszającymi się fundamentami makroekonomicznymi naszym zdaniem można liczyć jedynie na niewielki spadek do 8%.

Podobnie jak w przypadku wielu innych walut regionu korona czeska w 2011 r. traciła do euro, ponieważ obawy przed rozprzestrzenieniem się kryzysu ze strefy euro na gospodarki ościenne spowodowały spadek popytu na ich środki płatnicze. Korona nie straciła jednak tak dużo, jak inne waluty, takie jak choćby złoty i forint, stąd jej dewaluacja nie powinna mieć poważniejszego wpływu na handel zagraniczny.

Słowacja

Słowacka gospodarka w latach 2010-2011 szybko się odbiła, rosnąc o 7,5% (prognoza) w stosunku do spadku o 4,9% w 2009 r. w wyniku następstw globalnej recesji. Ponadto w przeciwieństwie do Węgier i Czech w Słowacji tempo wzrostu gospodarczego przekroczyło szczyt z 2008. Słowacja skorzystała na otwartości swojej gospodarki, ponieważ globalny handel po końcu recesji zdecydowanie zyskał na intensywności - to jednak, co przez kilka lat było źródłem przewagi, w 2012 może obrócić się przeciwko słowackiej gospodarce, gdy kryzys zadłużeniowy w strefie euro wepchnie ją w recesję. W rezultacie naszym zdaniem wzrost gospodarczy dość gwałtownie zwolni do 1,5% (w stosunku do ponad 3% w 2011), przy czy najważniejszym zagrożeniem dla naszej prognozy będzie rozwój sytuacji w strefie euro, dla której prognozujemy w tym roku spadek PKB o 0,5%.

Ceny dóbr konsumenckich w 2011 wzrosły o 4% w porównaniu z niewielkim wzrostem rzędu zaledwie 1% rok wcześniej – do przyczyn zaliczyć można było wysoką aktywność gospodarczą, podatki i ceny energii. Aktywność gospodarcza w tym roku nieco spowolni, zaś tymczasowy szok związany z kosztem energii również przestanie wpływać na inflację - spodziewamy się zatem jej spadku do 2%.

W przeciwieństwie do Węgier, Polski i Czech Słowacja jako członek strefy euro doświadczyła wzrostu kursów swojej waluty w stosunku do pozostałych walut wschodnioeuropejskich, co dodatkowo zahamowało wzrost generowany przez eksport i pogorszyło deficyt na rachunku obrotów bieżących, nie wspominając o stopie bezrobocia, która osiągnęła 13,5% - minimum na poziomie 7,5% z połowy 2008 pozostaje zatem pieśnią przeszłości.

Steen Jakobsen, Główny Ekonomista, Saxo Bank

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: