eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dochody i warunki życia w UE 2010

Dochody i warunki życia w UE 2010

2012-01-05 00:05

Przeczytaj także: Jakość życia Polaków 2010


Wśród trzech wyodrębnionych grup wiekowych (0-17, 18-64, 65+) najbardziej zagrożone ubóstwem są dzieci i młodzież. Odsetek osób w tym wieku zagrożonych ubóstwem jest w Polsce o 2 pkt proc. wyższy niż średnio w UE.

fot. mat. prasowe

Wpływ transferów społecznych na redukcję wskaźnika zagrożenia ubóstwem w Polsce

Wpływ transferów społecznych na redukcję wskaźnika zagrożenia ubóstwem w Polsce


W największym stopniu zagrożone ubóstwem po uwzględnieniu w dochodach transferów społecznych są osoby bezrobotne (45,3% w 2010 r.) a następnie rodziny wielodzietne z 3 lub więcej dzieci i osoby samotnie wychowujące dzieci. W 2010 roku pierwszy raz odnotowano wyższą wartość wskaźnika dla gospodarstw rodziców samotnie wychowujących dzieci (34,2%) niż dla rodzin wielodzietnych (32,8%).

fot. mat. prasowe

Wskaźnik zagrożenia ubóstwem w Polsce (po uwzględnieniu w dochodach transferów społecznych) dla najb

Wskaźnik zagrożenia ubóstwem w Polsce (po uwzględnieniu w dochodach transferów społecznych) dla najbardziej zagrożonych grup społecznych


fot. mat. prasowe

Wskaźnik zagrożenia ubóstwem w Polsce (po uwzględnieniu w dochodach transferów społecznych) w 2010 r

Wskaźnik zagrożenia ubóstwem w Polsce (po uwzględnieniu w dochodach transferów społecznych) w 2010 r.


Zróżnicowanie przestrzenne ubóstwa w Polsce pokazuje, iż prawie połowa województw charakteryzuje się wyższym od średniej krajowej wskaźnikiem zagrożenia ubóstwem.
Najniższe zagrożenie ubóstwem występuje w woj. śląskim i woj. podlaskim. Natomiast najwięcej osób zagrożonych ubóstwem jest w woj. lubelskim (ponad 30%). Od roku 2007 woj. lubelskie ma najwyższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem wśród 16 województw i jego wartość systematycznie rośnie. Dla woj. podlaskiego wskaźnik ten od 2005 r. systematycznie spada (poza jednorazowym wzrostem w 2008 r.).

Wskaźnik deprywacji materialnej

Jednym z elementów ubóstwa wielowymiarowego jest wskaźnik deprywacji materialnej. Jako granicę deprywacji materialnej przyjmuje się brak możliwości zaspokojenia z powodów finansowych co najmniej 4 z 9 wytypowanych potrzeb, uznanych w warunkach europejskich za podstawowe.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik osób zagrożonych deprywacją materialną

Wskaźnik osób zagrożonych deprywacją materialną


Wartość wskaźnika deprywacji materialnej dla Polski od 2005 r. systematycznie spada. O ile w 2005 r. sytuacja ta dotyczyła co trzeciej osoby to w 2010 r. tylko co siódmej. Mimo to wartość wskaźnika deprywacji materialnej dla Polski jest prawie dwukrotnie wyższa od średniej wartości wskaźnika dla państw Unii Europejskiej (14,2% dla Polski wobec 8,1% dla UE). Wyraźnie lepszą sytuację niż w Polsce zaobserwowano nie tylko w większości krajów Europy Zachodniej, ale również w niektórych państwach Europy Środkowo-Wschodniej: Słowenii, Republice Czeskiej, Estonii i Słowacji. Istotnie gorszą sytuację zaobserwowano na Litwie, na Węgrzech, Łotwie, Rumunii i Bułgarii. W dwóch ostatnich wymienionych krajach wskaźnik deprywacji materialnej jest najwyższy - ponad 30%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: