eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy przedsiębiorcy ostrożnie optymistyczni

Polscy przedsiębiorcy ostrożnie optymistyczni

2012-01-03 12:06

Przeczytaj także: KIG: polscy przedsiębiorcy optymistami


Łącznie 31,7 proc. przebadanych przez BCC przedsiębiorców odpowiedziało, że wzrost składki rentowej o 2 pp. nie będzie miał w przypadku ich firm wpływu ani na zatrudniani nowych pracowników (12,2%), ani na ogólny stan zatrudnienia(10,6%), ani też na poziom wynagrodzeń (8,9%).

Obawy o wzrost podatków i podwyższanie opłat lokalnych przez samorządy

Aż 78 proc. przedsiębiorców, którzy wzięli udział w sondażu BCC, odpowiedziało twierdząco na pytanie czy polski rząd w latach 2012-2014 podniesie VAT lub inne podatki? Tylko 22 proc. jest przekonanych, że taka ewentualność nie nastąpi.

Firmy obawiają się również (86,9%), że narzucone przez rząd na samorządy terytorialne ograniczenia wydatków oraz zwiększenie zadań przy tym samym poziomie finansowania z budżetu centralnego, odbiją się negatywnie na ich działalności. Połowa ankietowanych uważa, że wzrosną z tego powodu różnego rodzaju daniny i opłaty lokalne, a 36,9 proc. firm spodziewa się spadku liczby inwestycji samorządowych, w których biorą udział. Tylko 13,1 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, że problemy samorządów nie wpłyną bezpośrednio na ich działalność.

Recesja możliwa, ale raczej mało prawdopodobna w 2012 r.

Blisko połowa przedsiębiorców – członków BCC (48,8%) uważa, że spowolnienie gospodarcze w Polsce może przerodzić się w recesję, ale nie w najbliższym roku, tylko kolejnym – 2013. Nieco ponad jedna czwarta (25,2%) jest przekonana iż takie ryzyko w najbliższych latach w ogóle Polsce nie grozi. Mniej więcej co piąty (21,1%) spodziewa się takiego rozwoju wydarzeń jeszcze w 2012 roku. Natomiast 4,9 proc. spodziewa się przerodzenia spowolnienia gospodarczego w recesję najwcześniej za dwa lata, w 2014 r.

Kryzys w strefie euro dotyka coraz więcej polskich firm

Z punktu widzenia aż dwóch trzecich firm (66,7%) konsekwencje kryzysu w strefie euro są z punktu widzenia ich działalności zdecydowanie negatywne, 28,4 proc. przedsiębiorstw nie odczuwa z tego powodu żadnego wpływu na prowadzoną działalność. Jedynie na 4,9 proc. podmiotów gospodarczych biorących udział w sondażu kryzys w strefie euro oddziałuje pozytywnie.

W porównaniu do 2010 r. wyraźnie widać, że rośnie liczba firm, które boleśnie odczuwają turbulencje w strefie euro. W poprzednim badaniu na pozytywne jak i negatywne oddziaływanie kryzysu w strefie euro na działalność firmy wskazało dokładnie tyle samo respondentów – po 48,9 proc. Jedynie 2,2 proc. stwierdziło, że nie ma on żadnego wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Tak dla reform i bardziej zjednoczonej Europy

W związku z tym, przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC jednoznacznie opowiadają się za koniecznością przeprowadzenia reform finansów publicznych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Na pytanie „Czy kraje Unii Europejskiej, a wraz z nimi Polska, powinny zastosować się do kryteriów z Maastricht i obniżyć swoje deficyty budżetowe oraz długi publiczne jako formę modernizowania gospodarki?” – aż 97,6 proc. ankietowanych przedsiębiorców odpowiedziało tak.

Większość przedsiębiorców (80,8%) nie ma również wątpliwości, że powinna powstać nowa, bardziej zjednoczona politycznie i gospodarczo, Unia Europejska – ze skoordynowaną polityką gospodarczą, wspólnym rządem i budżetem federalnym, wspólnym zarządzaniem zadłużeniem publicznym i kontrolą budżetów narodowych oraz sankcjami za przekraczanie limitów długu, wspólnymi obligacjami i systemem podatkowym, a także bardziej decydującą rolą Parlamentu Europejskiego.

Informacje o badaniu
W sondażu przeprowadzonym wśród firm członkowskich BCC udział wzięło: 42,3 proc. dużych przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 pracowników, 33,3 proc. średnich firm (od 10-49 pracowników), 15,5 proc. korporacji (liczba zatrudnionych powyżej 250 osób) oraz 8,9 proc. małych przedsiębiorstw (od 1 do 9 pracowników).Wśród ankietowanych przez BCC firm większość zajmuje się działalnością handlową (32,8%) i usługową (29,4%). 17,5 proc. to przedsiębiorstwa przemysłowo-produkcyjne, a 15,8 proc. działa w branży budowlanej. Inną, niezdefiniowaną w sondażu działalnością, zajmuje się 3,4 proc. firm, a 1,1% działa w sektorze usług finansowych.

Marek Goliszewski, Witold Michałek

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: