eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Atrakcyjność inwestycyjna regionów w Polsce

Atrakcyjność inwestycyjna regionów w Polsce

2011-12-22 13:00

Atrakcyjność inwestycyjna regionów w Polsce

Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności przemysłowej w 2011 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z opublikowanego 16 grudnia 2011 roku raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR), województwo śląskie jest najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie regionem w Polsce. Na kolejnych miejscach uplasowały się odpowiednio województwo mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie i wielkopolskie.

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna Polski największa w regionie

fot. mat. prasowe

Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności przemysłowej w 2011 r.

Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności przemysłowej w 2011 r.

Poziom atrakcyjności inwestycyjnej został określony na podstawie analizy m.in. zasobów i kosztów pracy, aktywności województw wobec inwestorów oraz poziomu infrastruktury gospodarczej. Raport Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2011 to siódme z rzędu opracowanie, który ma na celu wykazanie różnic w zakresie zdolności poszczególnych województw, regionów i podregionów do przyciągania nowych inwestycji.

Wyraźnym liderem pod względem atrakcyjności inwestycyjnej jest województwo śląskie, za którym plasuje się województwo mazowieckie i dolnośląskie. Najatrakcyjniejszym podregionem dla inwestycji o charakterze usługowym jest podregion warszawski, łódzki oraz katowicki. Najatrakcyjniejszy podregionem dla inwestycji o charakterze zaawansowanym technologicznie jest podregion warszawski, krakowski oraz poznański.

Jeśli chodzi o aktywność poszczególnych województw wobec inwestorów, zdecydowanymi liderami są województwa wielkopolskie, mazowieckie i dolnośląskie. Najwyższa w Polsce liczba ofert inwestycyjnych charakteryzuje województwo dolnośląskie. Jak przekonują przedstawiciele Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL), te regiony i miasta, które zapewniają firmie dostęp do danych na temat rynku pracy, dostępnej powierzchni biurowej czy poziomu płac, a także pośredniczą w kontakcie z potencjalnymi partnerami biznesowymi, takimi jak uczelnie wyższe, Urzędy Pracy czy biura nieruchomości mają dużą szansę na przyciągnięcie kolejnych pracodawców.

fot. mat. prasowe

Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności usługowej w 2011 r.

Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności usługowej w 2011 r.

Według Jacka Levernesa, Wiceprezesa HP Global Business Services Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA), Członka Zarządu HP Europe oraz Prezesa Zarządu ABSL, spójna samorządowa polityka inwestycyjna to przede wszystkim kompleksowa pomoc na każdym etapie procesu, od pierwszej wizyty, przez analizę mocnych i słabych stron lokalizacji po decyzję i uruchomienie działalności. Kluczowa jest nie tylko współpraca podczas realizacji projektu, ale również opieka poinwestycyjna.

- Liczy się komunikatywność, szybki dostęp do informacji dotyczących infrastruktury, administracji, uczelni, specjalistów o określonych kompetencjach, zachęt inwestycyjnych czy prawa. Dedykowany do projektu zespół wsparcia tłumaczący lokalną specyfikę czy zawiłości biurokracji oraz decydenci otwarci na współpracę z biznesem to kluczowe parametry sukcesu. Wrocław to ma i właśnie tak buduje swoją pozycję i markę miasta będącego centrum nowoczesnych usług dla biznesu – dodaje Jacek Levernes (centrum usług HP znajduje się we Wrocławiu).

 

1 2

następna

Wyniki Megapanel X 2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: