eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Atrakcyjność inwestycyjna regionów w Polsce

Atrakcyjność inwestycyjna regionów w Polsce

2011-12-22 13:00

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna Polski największa w regionie


fot. mat. prasowe

Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności zaawansowanej technologicznie w 2011 r.

Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności zaawansowanej technologicznie w 2011 r.

- W sytuacji, kiedy samorządy składają firmom oferty o podobnych parametrach biznesowych, podstawą wyboru konkretnej lokalizacji mogą być czynniki takie jak nastawienie i stopień zaangażowania osób kontaktujących się z inwestorami, networking, klimat negocjacyjny czy po prostu ogólna atmosfera miasta i jego wizerunek. Ważne jest również, aby miasta rozwijały spójne i długofalowe strategie biznesowe oraz otwarcie komunikowały swoje atuty – wymienia Kinga Piecuch, Członek Zarządu Xerox Polska, z siedzibą w Warszawie.

Pod względem poziomu zasobów ludzkich i kosztów pracy liderami są zdecydowanie województwo śląskie i małopolskie. Jednak jak wskazują autorzy opracowania, to województwo małopolskie posiada najniższy deficyt wykwalifikowanych pracowników oraz najwyższą dostępność studentów. W kategorii podregionów, to Warszawa i Łódź wyróżniają się najbardziej pod względem szerokiej dostępności wykwalifikowanych pracowników oraz absolwentów szkół wyższych.

- To właśnie pracownicy – ich wykształcenie, umiejętności, chęć stałego rozwoju – stanowią o sile firm z naszej branży. Dążymy do pozyskania lub wykształcenia doskonałej kadry pracowniczej na każdym poziomie: wykonawczo-operacyjnym, kierowniczym i menedżerskim. Od codziennej pracy wszystkich pracowników, ich wytrwałości i dokładności, ale również innowacyjności, rozległej wiedzy i kompetencji zależy utrzymanie naszych klientów oraz pozyskiwanie nowych kontraktów. Dlatego firmy z naszej branży są tak aktywne na uczelniach wyższych, gdzie edukują potencjalnych pracowników czy wskazują im możliwe ścieżki rozwoju. Dodatkowo centra usług kładą ogromny nacisk na szkolenia i stałe kształcenie swoich pracowników – podsumowuje Agnieszka Jackowska, Dyrektor Zarządzająca Infosys BPO Poland z główną siedzibą w Łodzi.

fot. mat. prasowe

Ocena województw pod względem zasobów i kosztów pracy

Ocena województw pod względem zasobów i kosztów pracy

- Dla polskich firm czynniki istotne dla zagranicznych inwestorów takie jak wielkość miasta, międzynarodowe połączenia lotnicze czy szkoły dla cudzoziemców nie mają takiego znaczenia. Kluczowy jest dostęp do potencjalnych pracowników, ale również szeroko zakrojone wsparcie na etapie rozruchu projektu oraz pomoc przy rekrutacji, oferowana przez władze lokalne i miejscowe urzędy pracy. Z własnego doświadczenia wiemy, że władze mniejszych miast są bardzo zaangażowane w pozyskiwanie nowych inwestycji. Dla samorządów każde nowe miejsce pracy jest ważne, szczególnie w sytuacji, kiedy bezrobocie w regionie jest wyższe niż średnia krajowa oraz znacząco wyższe niż w wiodących polskich aglomeracjach. To daje wielką motywację w walce o projekty, również te na mniejszą skalę – podsumowuje Marcin Pankau, Prezes Zarządu Holicon, firmy z obszaru BPO, z główną siedzibą z Poznaniu.

Jeśli chodzi o poziom infrastruktury gospodarczej , województwami o dominującej pozycji w tym zakresie są województwo dolnośląskie, śląskie i mazowieckie. Z kolei najwyższy poziom rozwoju infrastruktury społecznej (działalność kulturalna, infrastruktura hotelowa, gastronomiczna itp) charakteryzuje województwo śląskie, małopolskie oraz dolnośląskie.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Wyniki Megapanel X 2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: