eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie i za ile praca dla specjalistów IT?

Gdzie i za ile praca dla specjalistów IT?

2011-10-21 09:56

Przeczytaj także: Kraków atrakcyjny dla specjalistów IT

Polscy informatycy są coraz lepiej wykształceni, mają bardziej elastyczne podejście do pracy i są otwarci na częste zmiany. „O ile kiedyś ważna była stabilna posada, o tyle teraz coraz więcej osób częściej zmienia pracę, zakłada własną działalność, jest otwartych na różne formy współpracy. Polska jest znana z wysokiego poziomu edukacji i szkolenia specjalistów IT, dlatego też są oni cenieni na całym świecie. Znowu mamy do czynienia z rynkiem pracownika, co przekłada się na coraz większe oczekiwania wobec warunków zatrudnienia i pracodawcy.” – zauważa Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT.

Czego oczekują młodzi specjaliści IT od pracodawców? W badaniu Antal Inernational „Najbardziej pożądani pracodawcy 2011 w opinii specjalistów i menedżerów” dla ponad połowy respondentów powodem, dla którego chcieliby podjąć zatrudnienie w danej firmie jest jej wielkość i prestiż (58%) oraz styl zarządzania i kultura organizacyjna (50%). Dopiero na trzecim miejscu plasuje się wynagrodzenie i benefity (42%).

fot. mat. prasowe

Dlaczego chciałby Pan/ chciałaby Pani pracować w tej firmie?

Dlaczego chciałby Pan/ chciałaby Pani pracować w tej firmie?

„Wynagrodzenie, które i tak w tej branży utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, odgrywa mniejszą rolę zwłaszcza w przypadku pokolenia Y. Młodzi specjaliści IT cenią sobie work life balance, otwartą kulturę organizacyjną. Często wybierają elastyczne formy zatrudnienia, chcąc zgodnie z własnymi preferencjami zarządzać czasem, realizować swoje pasje, np. dalekie podróże.” – komentuje Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT.

Jeśli żaden pracodawca nie znajdzie uznania w oczach specjalisty IT zawsze może wybrać drogę samodzielności i otworzyć własną działalność. Możliwość uzyskania dofinansowania ze środków UE na otwarcie własnego biznesu i uproszczenie procedur z tym związanych powoduje, że coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, decyduje się na własną działalność. Przy coraz bardziej popularnym outsourcowaniu zadań IT, małe firmy prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów mają możliwość dynamicznego rozwoju.

Szerokie możliwości kariery i utrzymująca się wysoka dynamika zatrudnienia sprawiają, że informatyka jest coraz częściej wybieranym kierunkiem studiów. W tym roku informatyka była piątym najpopularnieszym kierunkiem studiów z liczbą kandydatów wynoszącą 25 435 . Kandydaci do pracy w IT muszą jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach wiedza informatyczna wyniesiona ze studiów nie wystarczy.„Szczególne znaczenie ma wszechstronność pracowników, dlatego od programistów wymaga się nie tylko umiejętności programowania, ale również mile widziana jest wiedza biznesowa, umiejętności analityczne, łatwość nawiązywania kontaktów. Natomiast jeżeli programista planuje rozwijać się w kierunku zarządzania, nierzadko pożądane jest ukończenie studiów MBA, które dają wiedzę dotyczącą zarządzania, finansów i prawa.” – podsumowuje Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT.

Przeczytaj także: Rynek pracy IT w Polsce Rynek pracy IT w Polsce

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: