eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny transakcyjne nieruchomości IX 2011

Ceny transakcyjne nieruchomości IX 2011

2011-10-12 11:29

Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości VIII 2011


KOMENTARZ Home Broker

Wrzesień był trzecim z rzędu miesiącem, w którym ceny mieszkań spadały. Najświeższy odczyt mówi o korekcie m/m na poziomie 1,4 proc. W skali roku przecena nieznacznie przekroczyła 3 proc. Wciąż jednak przedwczesne może być ogłoszenie wyraźnego trendu spadkowego. Trzeba bowiem przypomnieć, że w ostatnich 12 miesiącach cztery razy ceny rosły, trzykrotnie się nie zmieniły i pięć razy doszło do spadku. Nie byłoby więc nadużyciem stwierdzenie, że ceny mieszkań pozostają relatywnie stabilne. Dzieje się tak już od dwóch i pół roku. Stan taki może dziwić w obliczu rekordowej podaży mieszkań, i niepokoi na rynkach finansowych. Z drugiej strony nie można też zapomnieć o pozytywnych sygnałach z tynku pracy. Zgodnie z danymi GUS w sierpniu zatrudnienie wzrosło o 3,1 proc., a wynagrodzenie o 5,1 proc. wobec analogicznego okresu przed rokiem. Obecny poziom cen bez wątpienia podtrzymuje także fakt, że zgodnie z szacunkami Ministerstwa Infrastruktury w kraju brakuje blisko 1,5 miliona mieszkań.

fot. mat. prasowe

Odsetek oczekujących wzrostu i spadku cen nieruchomości

Odsetek oczekujących wzrostu i spadku cen nieruchomości


W przyszłym roku sytuacja powinna być podobna

W przyszłości negatywnie na popyt na mieszkania wpłynie wprowadzenie w życie nowych zapisów rekomendacji „S”. Zmiany w sposobie szacowania zdolności kredytowej spowodują, że osoby lepiej zarabiające będą mogły pożyczyć nawet o połowę mniej niż obecnie. Najprawdopodobniej odbije się to najmocniej na rynku droższych domów i mieszkań. Jest to kolejny argument, który pada z ust pesymistów przewidujących w kolejnym roku spadków cen mieszkań. Ich odsetek we wrześniowym badaniu przeprowadzonym wśród doradców Home Broker wyniósł 72 proc. Oznacza to, że tylko 28 proc. doradców spodziewa się w najbliższych 12 miesiącach wzrostu poziomu cen. W warunkach tych nie powinno więc dziwić, że po raz kolejny prognozy doradców Home Broker nie są optymistyczne. W najbliższym roku spodziewają się oni korekty cen na poziomie 2,2 proc. Jest to jednak miara uśredniona dla największych miast. Większej przeceny spodziewają się lokalni eksperci z Lublina, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Wciąż o możliwych wzrostach cen można mówić w Katowicach, gdzie ceny mieszkań w porównaniu do zarobków pozostają na relatywnie niskim poziomie.

fot. mat. prasowe

Indeks liczby zawieranych transakcji na rynku wtórnym

Indeks liczby zawieranych transakcji na rynku wtórnym


Wygaszanie „Rodziny na swoim” obniża popyt

We wrześniu korekcie cen towarzyszył także spadek liczby zawieranych transakcji. Zmiany te nie pokrywają się z obserwowaną dotychczas sezonowością. Zgodnie z danymi Open Finance i Home Broker we wrześniu br. nabywców znalazło o 3 proc. mniej lokali niż w sierpniu. Dla porównania w trzech poprzednich latach wrzesień przynosił kilkuprocentowe wzrosty liczby zawieranych transakcji. Powodu obecnie obserwowanego spadku można upatrywać w ograniczeniu programu „Rodzina na swoim”. Należy tu przypomnieć, że ostatniego dnia sierpnia znacząco zmniejszone zostały limity cen oraz wprowadzono ograniczenia wiekowe dla beneficjentów. Z drugiej strony ich grono zostało poszerzone o osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe – tzw. „singli”. Dotychczas zebrane dane sugerują, że ograniczenie budżetowego dofinansowania kredytów mieszkaniowych zmniejszyło efektywny popyt na mieszkania o zaledwie kilka procent.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: