eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Techniki prezentacji - pytania i odpowiedzi

Techniki prezentacji - pytania i odpowiedzi

2011-09-13 13:44

Przeczytaj także: Techniki prezentacji: kontakt ze słuchaczami


Przygotuj pytania

Ważne jest, byś zawczasu zaplanował, jakie pytania zadasz i kiedy to zrobisz. Jeśli masz scenariusz, powinieneś zaznaczyć w nim, kiedy i jak zadasz pytania. Inaczej łatwo może się zdarzyć tak, że pominiesz pytania i wybierzesz łatwiejszą drogę samodzielną wypowiedź.

Pamiętaj, że słuchaczom o wiele łatwiej jest zapamiętać to, co mówisz, gdy nawiązuje to bezpośrednio do pytań. Jeśli jest coś ważnego, co chciałbyś, aby publiczność zapamiętała, powinieneś zaplanować pytania nawiązujące do tej ważnej informacji.

Głosowanie przez podniesienie rąk

Po zadaniu pytania możesz albo poczekać, aż ktoś odpowie, poprosić o podniesienie ręki, albo wskazać kogoś, kto ma udzielić odpowiedzi. „Wywoływanie” do odpowiedzi może jednak sprawić, że niektóre osoby wśród publiczności poczują się mało komfortowo. Być może nie przyszły na prezentację po to, by odpowiadać na pytania. Być może chcą jedynie siedzieć, słuchać i przyswoić sobie jak najwięcej informacji, samemu się nie angażując. Dlatego dobrze jest zachęcić do udzielania odpowiedzi z własnej woli.

Dobrym sposobem jest zgłaszanie się do odpowiedzi przez podniesienie ręki, osobom nieśmiałym łatwiej jest podnieść rękę, niż odpowiedzieć bezpośrednio bez zachęty ze strony prowadzącego.

Stymuluj odpowiedzi

Aby wywoływać spontaniczne odpowiedzi, trzeba stymulować słuchaczy. Chodzi o to, by nawiązać z publicznością dialog, w którym wszyscy biorą udział i wypowiadają się. Możesz na przykład zacząć od pytań, które wymagają krótkiej odpowiedzi „tak” lub „nie”. Zapytaj np.: „Czy wszyscy na sali są z Warszawy?” albo „Ilu z was przyjechało tu samochodem?”. Zadawaj pytania, na które wszyscy potrafią dać odpowiedź.

Chodzi mianowicie o to, aby już od samego początku przełamać lody i stymulować dialog między mówiącym a publicznością. Kiedy potem zadasz swoje pytania dotyczące samej prezentacji, możesz zacząć od prostszych pytań, by potem stopniowo przejść do bardziej skomplikowanych. Wszystko po to, by stworzyć atmosferę, która będzie sprzyjała wypowiadaniu się i dobrowolnemu odpowiadaniu na twoje pytania. Stworzona przez ciebie atmosfera musi być pozytywna i zachęcać do dialogu.

Jeśli wskazujesz konkretne osoby

Jeśli mimo wszystko czujesz, że musisz wskazać konkretne osoby, by otrzymać odpowiedź, zadaj pytanie, zanim jeszcze wyznaczysz osobę, która ma odpowiedzieć. Jeśli wyznaczysz kogoś przed zadaniem pytania, czujność wszystkich pozostałych zostanie uśpiona. Jest to zachowanie zakorzenione jeszcze z czasów szkolnych.

Wskaż na daną osobę nieco chaotycznie, w taki sposób, aby kilka osób naraz pomyślało, że to właśnie one otrzymały dane pytanie. Wzrasta wtedy prawdopodobieństwo tego, że ta osoba spośród wskazanych, która jest najlepiej przygotowana do odpowiedzi, pomyśli, że pytanie jest skierowane właśnie do niej i zacznie odpowiadać.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Zarządzanie wiedzą w firmie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: