eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Grupy hakerskie ciągle aktywne

Grupy hakerskie ciągle aktywne

2011-06-29 10:03

Przeczytaj także: Hakerzy atakują komputery Mac


LulzSec z kolei to grupa zamknięta. Jak wynikało z tekstu zamieszczonego na ich stronie internetowej, hakerami kierowało jedynie dążenie do anarchii:

„My, LulzSec, jesteśmy małą grupą wesołych ludzi, którzy uważają, że cyberspołeczność jest ponura i nudna, więc trzeba ją rozweselić. Ludzie bawią się tylko w piątki, gdy zaczyna się weekend. Dlatego postanowiliśmy się postarać, aby dobra zabawa trwała bez przerwy, przez cały rok kalendarzowy”.

Hakerzy z LulzSec niespodziewanie poinformowali na Tweeterze, że po 50 dniach postanowili zakończyć wspólną działalność. Czy to oznacza koniec walki z hakerami? Z pewnością nie – miejsce tej grupy zajmą inne.

Podobne organizacje pojawiały się na całym świecie, nawet w tak odległych miejscach, jak Pakistan i Indie, gdzie ostro konkurują ze sobą. W Rumunii takie grupy, jak HackersBlog, zaatakowały wiele firm. W Chinach i w Rosji uważa się, ze wielu hakerów pracuje dla swoich rządów.

Celem hakerów nie zawsze jest tylko zabawa i chęć zdobycia uznania. Od wielu lat działają zorganizowane grupy cyberprzestępcze, a mniej więcej od roku wyraźnie wzrasta częstotliwość internetowych ataków na wielkie bazy danych firm. Celem tych ataków jest kradzież informacji i osiągnięcie korzyści finansowych.

Innym zjawiskiem jest domniemana działalność hakerska instytucji państwowych. To też nie jest nowość. Na przykład w 2003 r. po ataku grupy Titan Rain wszystko wskazywało, że to Chiny ukradły dużą ilość informacji z serwerów rządowych i wojskowych. Winą za ataki gh0stnet w 2007 r. i Aurora rok później również obarczono ten kraj. W tym roku miały już miejsce włamania o podobnym charakterze na serwery firmy RSA, Rady Europejskiej, francuskiego Ministerstwa Finansów, kanadyjskiego rządu i przedsiębiorstwa Lockheed Martin, nie mówiąc o robaku Stuxnet.

Jak widzimy, żaden z wyżej wspomnianych ataków nie spowodował globalnego krachu sieci WWW, końca gospodarki internetowej lub załamania systemu bezpieczeństwa narodowego jakiegokolwiek kraju. W działaniach cyberprzestępców, jak zresztą we wszystkich innych zjawiskach, można dostrzec ewolucję. Producenci zabezpieczeń, przedsiębiorstwa i prywatni użytkownicy komputerów powinni ją śledzić, aby dotrzymać jej kroku. Obserwując działania hakerów i wyciągając z nich wnioski, można się wiele nauczyć. Należy więc szyfrować dane, tworzyć bezpieczne programy i niezawodne konfiguracje, dokładnie testować swoje zabezpieczenia, stosować skomplikowane hasła, chronić słabe punkty – i zawsze lepiej założyć, że atak na pewno nastąpi.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: