eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Grupy hakerskie ciągle aktywne

Grupy hakerskie ciągle aktywne

2011-06-29 10:03

Na liście ofiar ataków hakerów znajdują się takie potęgi, jak Google, RSA, Visa, MasterCard, Citibank, Epsilon, Senat Stanów Zjednoczonych, brytyjska Państwowa Służba Zdrowia, Fox oraz - oczywiście - Sony. Niedawno celem ataku typu Distributed Denial of Service (DDoS) stał się serwis internetowy CIA. Zdarzenia te zajmują tak wiele miejsca w głównych wydaniach wiadomości, że warto zadać sobie w związku z nimi kilka pytań. Czy pojawienie się kolejnej grupy hakerów jest czymś nowym? Czy to cyberszpiegostwo, a może nawet cyberwojna? W jaki sposób zdarzenia te wpłyną na przyszłość Internetu? Czy i jak zmienią moje życie?

Przeczytaj także: Hakerzy atakują komputery Mac

„Grupy hakerów nie są niczym nowym. Zaczęły się pojawiać już na początku lat osiemdziesiątych, wraz z pierwszymi komputerami w domach. Stanowiły fora wymiany informacji, gdzie uczestnicy mogli uczyć się nowych rzeczy i porównywać swoje umiejętności” - mówi Rik Ferguson, starszy doradca ds. bezpieczeństwa w Trend Micro. „Pierwsze grupy nosiły takie nazwy jak Legion of Doom (Legion Śmierci), Cult of the Dead Cow (Kult Zdechłej Krowy) lub Masters of Deception (Mistrzowie Oszustwa). Stworzyły one scenę hakerstwa internetowego, są odpowiedzialne za narodziny haktywizmu (polegającego na stosowaniu metod hakerskich do osiągania celów politycznych lub społecznych) i zajmowały się coraz rzadszym już phreakingiem (łamaniem zabezpieczeń publicznych sieci telekomunikacyjnych)” – dodaje Rik Ferguson.

W latach dziewięćdziesiątych pojawiła się grupa hakerów innego typu, L0pht Heavy Industries, która działała w sposób przypominający organizację badawczą, dostarczając oprogramowanie do penetracji systemów i testowania zabezpieczeń oraz udzielając porad. Wsławiła się ona również tym, że w 1998 r. zeznała przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, iż może zablokować cały Internet w ciągu 30 minut. Później L0pht połączył się z grupą @stake, która została ostatecznie przejęta przez Symantec.

W ostatniej dekadzie byliśmy świadkami powstania takich grup hakerów, jak Anonymous, a ostatnio - LulzSec. Anonymous zaczynał na internetowych tablicach ogłoszeń, takich jak osławiony serwis 4chan, atakując Kościół Scjentologiczny. Początkowo niewielka grupa aktywnie starała się o pozyskanie masowego poparcia poprzez wspomaganie Wikileaks. Dziesiątki tysięcy ochotników pobierają na swoje komputery narzędzia, dzięki którym mogą wziąć udział w globalnym ataku na firmy, przez które czują się pokrzywdzeni. Za pomocą funkcji dostępnych w najnowszej wersji tych narzędzi użytkownik może przekazać kontrolę nad swoim „uzbrojonym” komputerem centrali dowodzenia, czyli grupie Anonymous, aby umożliwić jej skuteczniejsze kierowanie atakami.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: