eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w IV 2011 r.

Spam w IV 2011 r.

2011-05-27 11:11

Przeczytaj także: Spam w III 2011 r.


Phishing

W kwietniu wiadomości phishingowe stanowiły 0,03% całego ruchu pocztowego, co stanowi wzrost o 0,01 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem.

fot. mat. prasowe

10 firm najczęściej atakowanych przez phisherów w kwietniu 2011

10 firm najczęściej atakowanych przez phisherów w kwietniu 2011


Niekwestionowanym liderem wśród 10 organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów był PayPal. Jednak intensywność ataków na ten system płatności internetowych nieco osłabła – w porównaniu z marcem ich odsetek zmniejszył się o 6 procent.

W kwietniu spamerzy najwidoczniej stracili zainteresowanie eBayem – w porównaniu z poprzednim miesiącem zaatakowali prawie o połowę mniej użytkowników tego systemu.

Na 2 i 3 miejscu rankingu znalazły się odpowiednio Facebook (+0,72 punktu procentowego) oraz Santander (+0,4 punktu procentowego), które zepchnęły eBaya na czwarte miejsce. Ogólnie, liczba ataków na te organizacje znacznie wzrosła w porównaniu z marcem.

Pozycja Habbo, podobnie jak odsetek ataków na jego użytkowników, nie uległa zmianie w porównaniu z poprzednim miesiącem.

World of Warcraft, popularna gra internetowa, odnotowała spadek o jedną pozycję i ostatecznie uplasowała się na 8 miejscu. Jednak liczba ataków na jej użytkowników nie zmieniła się.

fot. mat. prasowe

Fałszywa wiadomość

Fałszywa wiadomość


Na 10 miejscu uplasował się brazylijski portal społecznościowy Orkut, którego właścicielem jest Google. Warto wspomnieć, że konta użytkowników korzystających z usług Google (a zatem także z Orkut), są ze sobą połączone. Dlatego, po uzyskaniu danych uwierzytelniających do jednego z takich kont cyberprzestępca może uzyskać też dostęp do innych usług Google zarejestrowanych na tego samego użytkownika.

Phisherzy atakowali również inne usługi Google, aczkolwiek rzadziej. Wiadomości phishingowe, których celem było uzyskanie danych uwierzytelniających użytkowników GoogleAdWords, były dobrze opracowane i do złudzenia przypominały rzeczywiste powiadomienia od Google. Zawarty w e-mailach odsyłacz był podobny do linków wysyłanych przez Google. Również formularz rejestracyjny, do którego był przekierowywany użytkownik, stanowił bardzo dobrą imitację rzeczywistego formularza rejestracyjnego Google.

Wnioski

Do szczególnie interesujących wydarzeń w kwietniu należało pojawienie się programów Packed.Win32.Katusha.n oraz Trojan-Downloader.Win32.FraudLoad.hxv w rankingu szkodników zablokowanych przez rozwiązania do ochrony poczty. Oba te szkodliwe programy są związane z fałszywym oprogramowaniem antywirusowym: pierwszy z nich jest wykorzystywany do kompresowania takich programów, drugi do pobierania ich na komputery użytkowników. Wygląda na to, że fałszywe programy antywirusowe powróciły do wysyłek spamowych.

W kwietniu nie miały miejsca żadne większe kampanie antyspamowe. Oznaczało to korzystne warunki do stopniowego wzrostu udziału spamu w ruchu pocztowym – obecnie odsetek niechcianych wiadomości e-mail zbliża się do poziomu 81%. Warto podkreślić, że średni poziom spamu w ruchu pocztowym przekroczył w drugiej połowie kwietnia 83% i wszystko wskazuje na to, że w kolejnym miesiącu ilość spamu wzrośnie.

Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: