eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa V 2011

Koniunktura przemysłowa V 2011

2011-05-23 12:26

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2011


2. Budownictwo

W maju bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 3 (w kwietniu plus 1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 21% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 18% (w kwietniu odpowiednio 21% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie


Aktualny portfel zamówień oceniany jest pozytywnie i lepiej niż przed miesiącem, natomiast bieżąca produkcja budowlano-montażowa jest nieznacznie ograniczana (w mniejszym stopniu niż w kwietniu), odpowiednie przewidywania są korzystne. Bieżąca sytuacja finansowa jest ocenia-na mniej pesymistycznie niż przed miesiącem, przy utrzymujących się korzystnych prognozach w tym zakresie. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowany jest nieco wolniejszy niż prognozowano przed miesiącem wzrost zatrudnienia oraz cen robót budowlano-montażowych.

Spośród badanych przedsiębiorstw 21% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 23%). Dyrektorzy przedsiębiorstw, które będą prowadziły prace budowlano-montażowe za granicą, spodziewają się wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości


W podziale według klas wielkości przedsiębiorstw najkorzystniej ogólny klimat koniunktury oceniają dyrektorzy jednostek dużych, dyrektorzy jednostek z pozostałych klas wielkości również oceniają koniunkturę pozytywnie. W porównaniu z poprzednim miesiącem najbardziej poprawiły się oceny ogólnego klimatu koniunktury dla jednostek mikro.

fot. mat. prasowe

Bariery działalności budowlano-montażowej

Bariery działalności budowlano-montażowej


Odsetek respondentów nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 4,3% (3,9% w maju 2010 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (57% w maju br., 51% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (55% w maju br., 61% przed rokiem). W porównaniu z majem 2010 r. najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z kosztami materiałów (z 26% do 36%), natomiast najbardziej zmalało znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 46% do 39%).

W maju 15% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 75% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 17%, 71%, 12%).

Przedsiębiorcy zgłaszają w maju wykorzystanie mocy produkcyjnych średnio na poziomie 74% (71% w analogicznym miesiącu ub. r.).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w działach budownictwa

Ogólny klimat koniunktury w działach budownictwa


3. Handel

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w maju na poziomie plus 2 (w kwietniu plus 3). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 17% (przed miesiącem odpowiednio 20% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu

Ogólny klimat koniunktury w handlu


Przedsiębiorcy oceniają bieżącą sprzedaż nieznacznie pozytywnie i lepiej niż w kwietniu. Prognozy w tym zakresie są korzystne, ale ostrożniejsze niż przewidywano przed miesiącem. Jednostki odczuwają w kwietniu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy w tym zakresie są też pesymistyczne. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, mimo to dostawcy sygnalizują stabilizację ilości zamawianych towarów. Przedsiębiorcy w najbliższych miesiącach przewidują utrzymanie stanu zatrudnienia. Jednostki sygnalizują wolniejszy niż w kwietniu wzrost bieżących i przyszłych cen towarów.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: