eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 19/2011

Świat: wydarzenia tygodnia 19/2011

2011-05-14 12:15

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 18/2011

  • W opinii globalnych inwestorów chińska waluta do 2016 roku będzie gotowa do wymienialności, a do końca obecnej dekady razem z dolarem, jenem i euro będzie traktowana jako waluta rezerwowa. Będzie realną alternatywą dla USD, co dotąd nie udało się euro.
  • Kwietniowa stopa bezrobocia w USA wyniosła 9 proc. (w marcu była na poziomie 8,8 proc.). Oficjalnie 13,7 mln Amerykanów jest bez pracy.
  • Z zapowiedzi rządów OECD wynika, że w najbliższym czasie aż 18 z 34 państw należących do tej organizacji podniesie wiek emerytalny dla kobiet. W tej grupie nie znajduje się Polska. Będzie to miało bardzo istotny wpływ na wysokość ich emerytury. Do 2050 roku średni wiek emerytalny dla obu płci wyniesie prawie 65 lat.
  • Wzrasta rola Chin na światowych rynkach. Pekin dążąc do wzrostu akceptacji juana na międzynarodowych rynkach mimo braku pełnej wymienialności powołał w Hongkongu giełdę dla transakcji w juanach. Zawarł też międzynarodowe umowy o swapach walutowych z innymi krajami, a także denominował niektóre pożyczki zagraniczne w juanach.
  • Oszczędności Chińczyków są szacowane na ok. 11,6 bln USD (co stanowi ok. 80 proc. amerykańskiego PKB).
  • Kwietniowa inflacja w Chinach wyniosła 5,3 proc r/r (w marcu -5,4 proc. r/r). Rząd walcząc z inflacją kolejny raz podniósł bazową rezerwę obowiązkową do 21 proc.
  • Na giełdzie w Nowym Jorku ceny ropy spadły poniżej 100 USD/baryłkę.
  • Trzęsienie ziemi i tsunami spowodowało, że Toyotę w tym roku ilością sprzedanych samochodów mogą wyprzedzić General Motors i Volkswagen.
  • W Chinach w kwietniu spadła o 0,25% r/r sprzedaż samochodów. Chińczycy kupili 1,55 mln nowych aut, a ich rynek w dalszym ciągu jest największym rynkiem motoryzacyjnym. W 2010 roku Chińczycy kupili 18 mln pojazdów (wzrost o 1/3 r/r).
  • Według MFW kryzys wynikający z rosnącego zadłużenia może dotknąć kraje strefy euro, kraje unijne na obrzeżach strefy euro oraz państwa Europy Wschodniej. Apeluje do reform systemów finansowych w krajach i do podwyżki stóp procentowych przez EBC.
  • Eksport Chin wzrósł w kwietniu wzrósł o 29,9 proc. r/r, a import zwiększył się o 21,8 proc.r/r. Nadwyżka handlowa wyniosła 11,4 mld USD.
  • Trzęsienie ziemi i tsunami spowodowało, że Toyotę w tym roku ilością sprzedanych samochodów mogą wyprzedzić General Motors i Volkswagen.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHINY MOGĄ KUPIĆ ZŁOTO NAWET ZA BILION DOLARÓW

W kwietniu cena złota biła rekord aż 15 razy. Inwestorzy poszukiwali alternatywy wobec dolara amerykańskiego, którego wartość była najniższa od 2009 roku. Dynamicznie rosną rezerwy walutowe Chin - to powód do zadowolenia a zarazem problem dla rządu w Pekinie. Chińskie rezerwy walutowe są już warte ponad trzy biliony dolarów. Jednak do pełni zadowolenia w Pekinie jest daleko, bowiem 2/3 z tych rezerw jest ulokowane w aktywach denominowanych w dolarach amerykańskich. Taka struktura portfela stanowi wielkie ryzyko, wobec tracącej na wartości i zaufaniu amerykańskiej walucie.

Pojawiły się pogłoski, że Chiny mogą przeznaczyć bilion dolarów na zakup złota. Za taką kwotę można kupić 20 tysięcy ton tego kruszcu, co stanowi produkcję wszystkich kopalń na świecie z 8 lat. Chiny są obecnie największym producentem złota dostarczając na rynek około 300 ton tego kruszcu rocznie.

Zatem rodzima produkcja może wystarczyć na ulokowanie w rezerwach 15 mld dolarów. A przecież chińskie rezerwy walutowe rosną w znacznie szybszym tempie, w tym roku mogą sięgnąć 3,5 bln dolarów. Pekin planuje utworzenie specjalnego funduszu państwowego, który zajmowałby się skupowaniem złota.

Obecnie Bank Ludowy Chin posiada 1054 ton złota, co stanowi zaledwie 1,6 proc. rezerw walutowych. Dla porównania, w krajach wysoko rozwiniętych udział złota w rezerwach stanowi kilkadziesiąt procent, np. w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech ponad 70 proc. W 2010 roku banki centralne po raz pierwszy od 21 lat kupiły więcej złota niż sprzedały. Jest to głównie efekt spadku zaufania do dolara amerykańskiego.

Szczególny udział w rosnącym popycie mają banki krajów rozwijających, które posiadają z reguły niskie udziały złota w rezerwach - w 2010 roku kupiły 87 ton złota. Jeżeli nastąpi przyspieszenie zakupów złota przez banki centralne to możemy się spodziewać osiągnięcia ceny złota na poziomie 2000 dolarów za uncję jeszcze w tym roku - powiedział Robert McEwen z U.S. Gold Corp. Euro Pacific Capital's Michael Pento, który dokładnie przewidział cenę złota w ostatnich dwóch latach.

Biorąc pod uwagę sytuację Chin, które przy gospodarce rozwijającej się w tempie bliskim 10 proc. i wysokiej nadwyżce handlowej gromadzą kolejne setki miliardów dolarów w rezerwach, można spodziewać się wzrostów ceny złota do nie znanych w historii poziomów.

Jan Mazurek
Główny Analityk
Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: