eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej

2011-05-12 13:53

Przeczytaj także: Matryca logiczna pomaga planować projekty unijne


Europa Środkowa – kraje uczestniczące oprócz Polski to: Austria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, wybrane regiony Niemiec (Badenia-Wirtembergia, Bawarię, Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonię-Anhalt, Turyngia), Włoch (Piemont, Valle d'Aosta, Ligurię, Lombardię, Provincia Autonoma Bolzano/Bozen, Provincia Autonoma Trento, Veneto, Friuli-Wenecja Julijska, Emilia-Romagna) oraz Ukrainy (Wołyń, Lwów, Iwano-Frankowsk, obwód zakarpacki i czerniowiecki).

Beneficjentami pomocy w ramach programów transnarodowych są podobne kategorie podmiotów jak w przypadku programów transgranicznych. W ramach tych dwóch programów realizować można projekty, które będą służyły wsparciu innowacyjności (a więc może to np. być międzynarodowy transfer wiedzy, transnarodowe strategie innowacyjności, rozwój klastrów, współpraca nauki i biznesu). Ponadto programy te mają na celu wsparcie rozwoju miast i regionów (projekty mogą mieć na celu opracowanie rozwiązań komunikacyjnych, zwiększenie dostępu do informacji i usług e-learning, e-government, e-business, rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych, zmniejszenie negatywnych skutków zmian demograficznych i społecznych na rozwój regionalny, zachowanie dziedzictwa kulturowego), a także wsparcie zarządzania środowiskiem naturalnym (np. poprzez działania mające na celu zmniejszenie występowania ryzyka i skutków katastrof naturalnych i wywołanych przez człowieka, wsparcie technologii przyjaznych dla środowiska, wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w transporcie).

Między regionami

W perspektywie 2007-2013 wyodrębniono także program współpracy międzyregionalnej -INTERREG IV C, obejmujący swoim zasięgiem całe terytorium UE. Co istotne, mogą w nim brać także udział partnerzy z Norwegii oraz Szwajcarii. Projekty finansowane z programu INTERREG IV C mogą być realizowane w ramach dwóch priorytetów. Priorytet 1 dotyczy innowacyjności oraz gospodarki opartej na wiedzy - koncentruje się przede wszystkim na kwestiach związanych z badaniami i rozwojem technologii, przedsiębiorczością oraz MŚP, społeczeństwem informacyjnym, zatrudnieniem i kwalifikacjami. W ramach drugiego priorytetu realizować można projekty dotyczące środowiska naturalnego oraz zapobiegania ryzyku, a w szczególności kwestii związanych z zagrożeniami naturalnymi i technologicznymi, gospodarką wodną, gospodarką odpadami, różnorodnością biologiczną oraz zachowaniem dziedzictwa naturalnego, energetyką, zrównoważonym transportem, dziedzictwem kulturowym i krajobrazem.

Pierwszy typ interwencji to inicjatywy regionalne - projekty zainicjowane przez podmioty na szczeblu regionalnym i lokalnym ukierunkowane na wymianę doświadczeń w określonym obszarze polityki w celu rozpoznania działań optymalnych oraz opracowania nowych narzędzi i metod wdrożenia. Drugi typ interwencji to projekty związane z kapitalizacją, czyli wykorzystaniem rezultatów już zrealizowanych przedsięwzięć. Ten typ projektów obejmuje także tzw. opcję szybkiej ścieżki. Będzie ona polegała na tworzeniu sieci łączących regiony, które pragną osiągnąć lepsze wyniki w danej dziedzinie. Warto wiedzieć, że w Polsce (konkretnie w Katowicach) został zlokalizowany jeden z punktów kontaktowych tego programu, obejmujący swoim zasięgiem całą wschodnią Europę.

Co oczywiste, projekty realizowane w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej to zawsze projekty partnerskie. Muszą spełniać co najmniej dwa z czterech kryteriów współpracy wskazanych w art. 19 Rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a więc muszą dotyczyć: wspólnego przygotowania – przedsięwzięcie musi powstać dzięki pracom i uzgodnieniom uczestniczących w projekcie partnerów. Wszystkie podmioty muszą więc aktywnie uczestniczyć w jego przygotowaniu na każdym etapie wspólnej realizacji projektu - partnerzy wspólnie uczestniczą w realizacji działań przewidzianych w projekcie, przyczyniając się do realizacji jego celów. Wspólnego personelu - wspólny zespół specjalistów jest zaangażowany w realizację projektu. Wspólnego finansowania - projekt ma jeden wspólny budżet, w którym zawarte są wydatki ponoszone przez wszystkich partnerów projektu. Zobowiązania finansowe partnerów wynikają z działań, jakie prowadzą oni w ramach projektu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: