eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 17/2011

Świat: wydarzenia tygodnia 17/2011

2011-04-30 15:51

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 16/2011

  • Standard & Poor utrzymał rating Japonii (AA-), ale zmienił jej perspektywy ze stabilnej na negatywną.
  • Chińskie ceny towarów i usług wzrosły w marcu o 5,4 proc.licząc r/r (cel inflacyjny jest na poziomie 4proc.). Chiński juan po raz pierwszy od 1993 roku przekroczył wartość 6,5 dolara i jest najwyższy od 17 lat. Jego aprecjacja zachodzi w tempie 0,9 proc. miesięcznie.
  • Fed prognozuje, że inflacja bazowa w USA wyniesie w tym roku 1,3-1,6 proc., Wzrost gospodarczy 3,1-3,3 proc., a stopa bezrobocia 8,4-8,7 proc. Rentowność 30-letnich obligacji USA wzrosła do najwyższego w trakcie sesji poziomu 4,44 proc.
  • By ograniczyć swoje uzależnienie od kursu dolara Banki centralne zwiększają swoje rezerwy w złocie.To tendencja odwrotne od tej, która była w końcu XX wieku. W tym tygodniu ceny złota ustanowiły nowy rekord: 1538,80 dol. za uncję złota. Analitycy przewidują, że do końca roku ceny wzrosną do 2 tys. USD. To skutek wzrostu amerykańskiego zadłużenia oraz informacji Fed, że nie zamierza podnosić stóp procentowych. W zakupach złota na rynkach dominują Chiny i Rosja (w I kw. 2011 roku zakupiła 8 ton złota).
  • Według Departamentu Handlu USA spada dynamika PKB USA. W IV kw. 2010 roku wzrost gospodarczy wyniósł 3,1 proc., natomiast w I kw. 2011 roku spadł do 1,8 proc. To skutek rosnących cen paliw, ale też mniejszego niż przewidywano wpływu zasilenia rynku przez 600 mld USD pochodzących z interwencyjnego skupu obligacji. Bank centralny USA utrzymał wczoraj stopy procentowe na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie. Spada wartość dolara, obecny kurs wynosi 1,487 USD/euro.
  • Amerykański bank centralny Fed utrzymał stopy procentowe na zerowym poziomie i zapowiedział, że dokończy dodruk wcześniej zaplanowanych 600 mld dol. (zakup obligacji), które napędzały gospodarkę i stabilizowały sytuację na rynkach finansowych. Lecz w opinii ekspertów wzrost gospodarczy jest kruchy, sytuacja na rynku pracy najgorsza od ponad 20 lat, a zasygnalizowany dodruk dolarów grozi inflacją.
  • według prognoz MFW wartość chińskiej gospodarki w tym roku wyniesie 11,2 bln dol. i wzrośnie do 2016 roku do 19 bln dol. Wartość amerykańskiej gospodarki w tym roku wyniesie 15,2 bln dol., a w 2016 wzrośnie do 18,8 bln dol. Powyższe wyniki analiz ekspertów MFW nie wymagają komentarza i odpowiedź na postawiony na wstępie problem jest klarowna, w 2016 roku liderem gospodarczym będą Chiny.Porównanie wykonano na bazie analizy, której podstawą są szacunki i prognozy przygotowane wg parytetu siły nabywczej (purchasing-power parity).
  • Amerykański koncern Johnson & Johnson zdecydował się na zakup szwajcarskiego producenta sprzętu medycznego Synthes za 21,3 mld dol.. Oznacza to, że J&J stanie się samym liderem na rynku ortopedycznym.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHINY SWOJĄ WIELKOŚCIĄ I TEMPEM WZROSTU PKB RZECZYWIŚCIE ZAGRAŻAJĄ GOSPODARCE USA

Jeszcze w końcu XX wieku rozważania nt. wyprzedzenia przez Chiny gospodarki Stanów Zjednoczonych nie należały do tematów podejmowanych przez prestiżowe instytucje. Ostatnio problem ten podjął Międzynarodowy Fundusz Walutowy i przedstawił swoją ocenę w ostatnim raporcie "World Economic Outlook". Wynika z niego, że po błyskotliwej ostatniej dekadzie, w trakcie której Chiny w drodze na szczyt wyprzedziły kolejno Wielką Brytanię, Niemcy, a ostatnio Japonię, teraz bezpośrednio zagroziły gospodarce amerykańskiej...

Ważne jest mówiąc o wielkości gospodarki nie zapomnieć o doprecyzowaniu przyjętej metodologii, bo to ona może wpłynąć na ocenę i zdecydować o pierwszeństwie oraz o odległości, jaka dzieli oba kraje. I tak:
  • według prognoz MFW wartość chińskiej gospodarki w tym roku wyniesie 11,2 bln dol. i wzrośnie do 2016 roku do 19 bln dol. Wartość amerykańskiej gospodarki w tym roku wyniesie 15,2 bln dol., a w 2016 wzrośnie do 18,8 bln dol. Powyższe wyniki analiz ekspertów MFW nie wymagają komentarza i odpowiedź na postawiony na wstępie problem jest klarowna, w 2016 roku liderem gospodarczym będą Chiny. Ten wynik jest jest słuszny, jeśli oprzemy go na metodologii, której podstawą są szacunki i prognozy przygotowane wg parytetu siły nabywczej (purchasing-power parity), a więc wg tego, ile towarów można kupić za te same pieniądze w danym kraju.
  • jeśli powyższą analizę oprzeć na porównaniu PKB wg wartości rynkowej (sprowadzając do porównania w jednej walucie np do dolara wg obowiązującego kursu), to wg MFW w tym roku PKB Chin będzie miało wartość 6,5 bln dol., a w 2016 roku wzrośnie do 11,2 bln dol. (PKB w USA będzie wynosić 18,8 bln USD). Jeśli uwzględnimy różnicę w prognozowanym tempie wzrostu, to doganianie gospodarki USA będzie trwało nie dłużej niż do 2013-25 roku.

Te rozważania nie uwzględniają wystąpienia w tym okresie kryzysu (np. w USA w związku z konsekwencjami wynikającymi z wysokiego poziomu długu publicznego). Pewien optymizm w amerykańską gospodarkę wprowadza obecne porównanie PKB per capita (PKB/mieszkańca), bu tu przewaga USA jest bardzo duża i brak jest sensu rozważania możliwości wyrównania się, w dającej się przewidzieć perspektywie...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: