eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › UKE a rynek usług pocztowych 2006-2011

UKE a rynek usług pocztowych 2006-2011

2011-05-01 00:20

Przeczytaj także: Poczta Polska: reklamacje pocztowe


Zdaniem Prezesa UKE, projektowane przepisy Prawa pocztowego winny nakładać na operatora pocztowego obowiązek przystąpienia do postępowania mediacyjnego. Już sama konieczność przedstawienia przez operatora wyjaśnień w sprawie zachęciłaby konsumentów do korzystania z instytucji mediacji jako drogi polubownego zakończenia sporu.

3. Propozycja Prawa pocztowego

Jak informuje UKE, do końca czerwca 2009 roku w UKE trwały prace nad przygotowaniem propozycji nowego Prawa pocztowego dostosowującej przepisy krajowe do wymagań zliberalizowanego (czyli w pełni otwartego) rynku, ustanowionych w III Dyrektywie pocztowej, która powinna zostać przez Polskę implementowana do końca 2012 roku.

We wrześniu 2009 roku Prezes UKE przekazał Ministrowi Infrastruktury Wytyczne do projektu Prawo pocztowe, wraz z projektem ustawy Prawo pocztowe, uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji z prośbą o podjęcie prac legislacyjnych nad ustawą. Jeszcze wcześniej, w lipcu 2009 r. Prezes UKE przygotował i przedłożył w lipcu 2009 r. Ministrowi Infrastruktury kompleksowy projekt nowelizacji Prawa pocztowego w zakresie zagadnień prokonsumenckich. Zaproponowane zmiany wynikały wprost z praktyki organu regulacyjnego, napływających skarg i sygnałów z rynku. Jak poinformowano na początku 2011 r. wspomniana nowelizacja nie zostanie wniesiona do Sejmu, z uwagi na równolegle przygotowywany projekt nowego Prawa pocztowego.

4. Plan działań na lata 2011–2015

W związku z brakiem liberalizacji rynku pocztowego, działania Prezesa UKE w najbliższych czterech latach można podzielić na dwa okresy. Do 31 grudnia 2012 roku będziemy kontynuować przygotowania do pełnego otwarcia rynku usług pocztowych przewidzianego na rok 2013. Najważniejszym zadaniem jest stworzenie ram prawnych – ustawy i przepisów wykonawczych – dostosowanych do zmieniającego się otoczenia rynkowego i wyposażenie Prezesa UKE w skutecznie narzędzia regulacyjne. UKE zapewnia, że będzie uczestniczyć w pracach legislacyjnych i proponować rozwiązania prawne stymulujące rozwój konkurencji na rynku.

W drugim okresie, do końca 2015 roku, UKE będzie monitorować procesy zachodzące na już zliberalizowanym rynku i wdrażać nowe rozwiązania wynikające z nowego Prawa pocztowego oraz czerpać z doświadczeń innych regulatorów w UE. W nowym stanie prawnym UKE zamierza podejmować działania mające na celu:
  • egzekwowanie od operatora świadczącego usługi powszechne realizacji obowiązków związanych z jakością tych usług oraz z zapewnieniem dostępu do tych usług osobom niepełnosprawnym,
  • egzekwowanie od operatorów pocztowych obowiązku ustalania jasnych i przejrzystych procedur reklamacyjnych oraz ich przestrzegania,
  • określanie pułapu maksymalnych zmian cen usług powszechnych,
  • wydawanie decyzji z klauzulą natychmiastowej wykonalności w przypadku naruszania przez przedsiębiorców przepisów dotyczących wykonywania działalności pocztowej,
  • skorelowanie zadań w zakresie rozwoju i ochrony konkurencji na rynku usług pocztowych oraz ochrony interesów konsumentów z uprawnieniami UOKiK.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: