eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 40/2002 (30.09-06.10.2002)

Tydzień 40/2002 (30.09-06.10.2002)

2002-10-07 08:06

  • Według ostatnich prognoz MFW, w tym roku gospodarka światowa będzie rosnąć w tempie 2,8 %.

  • W USA wzrosła liczba bezrobotnych do 417 tyś., analitycy z Wall Street spodziewali się 410 tyś.

  • Indeks sytuacji przemysłu w USA spadł we wrześniu do 49,5 pkt. Z 50, 5 pkt. w lipcu i sierpniu.

  • USA i Rosja podpisały oświadczenie o współpracy na rzecz globalnego bezpieczeństwa energetycznego- jest to wynik pierwszego rosyjsko-amerykańskiego szczytu energetycznego.

  • Wzrasta aktywność w amerykańskich usługach (to obecnie 80% amerykańskiego PKB).


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Międzynarodowy Fundusz Walutowy to obecnie jedna z najważniejszych instytucji globalnej gospodarki. Wokół MFW koncentrują się dziś prace bardzo wielu rządów oraz pozarządowych instytucji. Ich wspólnym celem jest poszukiwanie sposobów stabilizujących rozwój światowej gospodarki oraz rozwiązań dla coraz trudniejszych problemów gospodarczych poszczególnych krajów.

W Waszyngtonie zebrała się Międzynarodowa Komisja Monetarno-Finansowa MFW. To obecnie jej najważniejszy organ. W jej obradach uczestniczyli ministrowie finansów krajów najbogatszych i rozwijających się. Radzili nad najważniejszymi zadaniami Funduszu w najbliższym okresie. Za taki problem uznano obecnie :
  • zapobieganie kryzysom, walkę z nimi oraz usuwanie ich skutków,
  • rozwiązywanie problemów gospodarczych krajów stojących nad krawędzią bankructwa. Zadłużenie takich krajów jak ARGENTYNA (140mld USD), czy BRAZYLIA (250mld USD) to nie tylko problem tych krajów, to już obecnie problem stabilności światowej gospodarki.

Ministrowie finansów państw członkowskich MFW sformułowali szereg zaleceń. Idą one w kierunku powołania nowej instytucji: międzynarodowego sądu upadłościowego. Ta instytucja miałaby pomagać gospodarkom krajów stojących na krawędzi bankructwa, które nie są w stanie obsłużyć swojego zadłużenia. Dzięki niej państwa-bankruci byłyby chronione przed wierzycielami.

Taki sąd miałby szansę być jednym z elementów światowego systemu finansów i mógłby przyczynić się do jego większej jego stabilności. Zwrócenie się o pomoc do sądu byłoby oczywiście ostatecznością dla kraju w kłopotach. MFW mógłby nadać krajowi status bankruta. Następnie sąd ten czuwałby nad respektowaniem przez strony przyjętych reguł "postępowania upadłościowego".

Oprócz kryzysów finansowych tematem obrad MFW był również światowy kryzys gospodarczy na świecie. Obradujący wezwali kraje bogate do wysiłków umożliwiających odbudowę zaufania na rynkach kapitałowych. Zaproponowano wprowadzenie standardów dla firm. Zaapelowano też do Japonii i krajów Europy Zachodniej o przeprowadzenie reform strukturalnych.

Szczególny nacisk położono na konieczność wprowadzenia zmian w japońskim systemie bankowym (jest on obciążony niemal 400 mld dol. złych długów) oraz zreformowanie europejskiego rynku pracy.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: