eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Odpowiedzialny biznes w Polsce 2010

Odpowiedzialny biznes w Polsce 2010

2011-04-01 12:31

Przeczytaj także: W biznesie dobre praktyki tylko na papierze


W raporcie zauważono także, że troska o środowisko naturalne od wielu lat nie jest już obszarem zarezerwowanym dla aktywistów i ekologów – to stały element międzynarodowych polityk i regulacji, a także strategicznego i operacyjnego zarządzania w przedsiębiorstwach. Działaniami proekologicznymi może pochwalić się np. Grupa Żywiec S.A., która wprowadziła w elbląskim browarze Program Gospodarki Odpadami. Założeniem Programu jest segregacja odpadów u źródła ich powstawania oraz selektywna zbiórka. Głównym elementem nowego sposobu zarządzania odpadami jest odpowiedzialność za ich sortowanie w każdym dziale. Segregacja workowa, pojemnikowa i kontenerowa odpadów stała się metodą ograniczenia ilości śmieci podlegających utylizacji przez odzysk surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania do produkcji nowych materiałów. W zakładach wprowadzono również monitoring ilości odpadów. Nowe rozwiązania doprowadziły do zmniejszenia ilości wytworzonych odpadów oraz ograniczyły koszty ponoszone przez browar z tytułu ich składowania na wysypisku miejskim. Wprowadzenie programu segregacji pozwoliło na zmniejszenie liczby wytworzonych odpadów ze 117 ton w 2009 roku do 55 ton w 2010, a koszty składowania zmniejszyły się o ponad 100%.

Raport pokazał także, że częścią procesu, podczas którego firma weryfikuje i analizuje swoje podejście do kwestii zrównoważonego rozwoju jest raportowanie społeczne, o które zadbał m.in. Danone S.A., publikując w 2010 roku Danone opublikował Raport Odpowiedzialności Społecznej i Środowiskowej. W raporcie przedstawione zostały przedsięwzięcia, które zaczęto realizować w odpowiedzi na oczekiwania wobec firmy oraz rezultaty, jakie osiągnięto we współpracy ze wszystkimi grupami interesariuszy w Polsce w okresie od czerwca 2006 do grudnia 2009 roku. W proces przygotowania raportu zaangażowani zostali interesariusze firmy. Zorganizowano pierwsze w historii Danone’a w Polsce spotkanie przedstawicieli wszystkich kluczowych grup interesariuszy, którzy wskazali najistotniejsze z ich punktu widzenia zagadnienia CSR, a ponadto ustalili kwestie, które powinny zostać opisane w raporcie społecznym. Ich opinie miały znaczący wpływ na finalny kształt publikacji.

Ogłoszeniu tegorocznej edycji Raportu towarzyszyła debata zatytułowana „Wizja dla Europy w świetle wyzwań zrównoważonego rozwoju”, w której udział wzięli prof. Anna Giza-Poleszczuk (Fundacja Stocznia), Dariusz Szwed (Zieloni 2004), dr Grzegorz Makowski (Instytut Spraw Publicznych), Lidia Kołucka-Żuk (CEE Trust) i Zbigniew Pisarski (Fundacja Kazimierza Puławskiego). Zaproszeni goście poruszali kwestię wyzwań stojących przed sektorem prywatnym w związku z globalizacją, a także strategicznych kierunków rozwoju Europy w kontekście zrównoważonego rozwoju, jak również dyskutowali na temat raportu „Europa 2020” oraz innych wizji rozwoju światowej gospodarki.

Uroczystym akcentem wydarzenia było ogłoszenie wyników konkursu dla dziennikarzy „Pióro odpowiedzialności”, zorganizowanego w tym roku po raz pierwszy przez FOB. Laureatką konkursu w kategorii „Prasa” została Magdalena Krukowska, dziennikarka magazynu Forbes, nagrodzona za artykuł „Oto spółki, którym należy się respekt”.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: