eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Decyzje inwestycyjne a odpowiedzialny biznes

Decyzje inwestycyjne a odpowiedzialny biznes

2012-11-16 09:43

Decyzje inwestycyjne a odpowiedzialny biznes

Czy strategia spółki zbudowana w oparciu o kryteria ESG może przekładać się w sposób wymierny na jej © 2012 Deloitte

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Już 58 proc. polskich inwestorów twierdzi, że firmy, które uwzględniają aspekty związane ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym (ESG) uzyskują dzięki temu wymierne korzyści przekładające się na wyniki finansowe. Dodatkowo w ciągu ostatniego roku wśród profesjonalnych uczestników rynku kapitałowego istotnie wzrosła rozpoznawalność wskaźnika RESPECT Index, skupiającego spółki publiczne działające w oparciu o najwyższe standardy CSR. To główne wnioski z badania "Decyzje inwestycyjne a odpowiedzialny biznes" przeprowadzonego przez GPW oraz firmę doradczą Deloitte wśród przedstawicieli inwestorów instytucjonalnych aktywnych na warszawskim parkiecie.

Przeczytaj także: Polskie firmy zaczynają doceniać odpowiedzialny biznes

W ankiecie wzięli udział reprezentanci domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, firm doradczych oraz banków powierniczych. „Traktujemy to badanie jako element procesu edukacyjnego, mającego uświadomić profesjonalnym uczestnikom rynku kapitałowego, zarówno spółkom giełdowym, jak i inwestorom, rosnącą wagę odpowiedzialnego biznesu. Popularyzacja zasad zrównoważonego rozwoju i podkreślanie ich znaczenia dla wartości spółek giełdowych jest jednym z obowiązków instytucji takich jak GPW. Przed nami jeszcze długa droga w zakresie budowania tej świadomości na polskim rynku, ale już teraz widzimy, że podejmowane konsekwentnie wysiłki przynoszą konkretne rezultaty” – mówi Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

fot. 2012 Deloitte

Czy strategia spółki zbudowana w oparciu o kryteria ESG może przekładać się w sposób wymierny na jej

Większość ankietowanych dostrzega korelację pomiędzy odpowiedzialnym podejściem do prowadzenia biznesu, a wynikami finansowymi firm (58%).


Podobnie jak w ubiegłym roku reprezentanci funduszy emerytalnych wykazali się największym rozumieniem zależności pomiędzy działalnością opartą na zasadach społecznej odpowiedzialności biznesu a wynikami finansowymi (75 proc. odpowiedzi pozytywnych). W przypadku domów maklerskich (które reprezentowali głównie analitycy) odsetek ten był niższy o 20 p.p. „Jednocześnie wciąż aż 22 proc. respondentów stwierdziło, że odpowiedzialny biznes może negatywnie przekładać się na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Wynika to prawdopodobnie z niezrozumienia tematu i utożsamiania odpowiedzialnego biznesu z darowiznami lub kosztownymi inwestycjami proekologicznymi wymuszonymi przez regulacje prawne” – tłumaczy Zbigniew Szczerbetka, Partner Zarządzający w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte.

fot. 2012 Deloitte

Czy interesuje się Pani/Pan wynikiem notowań RESPECT Index?

81 proc. ankietowanych przyznało, że nie analizuje wyników odnotowywanych przez Indeks, ich związku ze składem Indeksu czy też indywidualnych rezultatów poszczególnych tworzących go podmiotów.


Coraz większe grono uczestników rynku kapitałowego zauważa wpływ działań wynikających ze strategii odpowiedzialnego biznesu (CR – ang. corporate responsibility, CSR – ang. corporate social responsibility) na ograniczenie ryzyka biznesowego. W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem odsetek takich osób wzrósł aż o 25 pp. do 65 proc. Jednak już tylko co czwarty respondent przyznał, że wie o istnieniu w Polsce funduszy etycznych, które lokują swoje aktywa w zgodzie z kryteriami ESG mimo, że w ostatnim roku liczba tychże instytucji na naszym rynku znacznie wzrosła. Tymczasem w takich krajach jak Francja, Szwajcaria i Wielka Brytania fundusze etyczne cieszą się wielką popularnością.

Aż 94 proc. badanych słyszało o funkcjonowaniu na warszawskiej giełdzie indeksu spółek odpowiedzialnych RESPECT Index. To aż 11,5 pp. więcej, niż rok temu. Prawie 70 proc. inwestorów uznaje istnienie tego zestawienia za konieczne i pożyteczne. Badanie firmy doradczej Deloitte i GPW pokazało jednak, że zdecydowanie gorzej jest z wykorzystaniem tej wiedzy w praktyce. Ośmiu na dziesięciu respondentów przyznało, że nie analizuje składu indeksu i nie stanowi on punktu odniesienia w procesie podejmowanych przez nich decyzji inwestycyjnych. Inwestorzy w ogromnej większości nie byli też w stanie wymienić nazw nawet pięciu spółek, które wchodzą w jego skład, pomimo że niektóre z nich zaliczają się do grona największych polskich firm. Jednocześnie nieco ponad połowa ankietowanych przyznaje, że istnienie RESPECT Index będzie miało korzystny wpływ na zainteresowanie odpowiedzialnym inwestowaniem, choć niestety będzie to realne dopiero w dłuższej perspektywie. Prawie 40 proc. badanych uważa, że nie stanie się to wcześniej niż za 4-7 lat. Choć sam indeks nie ma obecnie większego znaczenia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, to badanie pokazało, że część podmiotów wykorzystuje już teraz niektóre z kryteriów ESG. Dotyczy to niewielkiej, bo 10 proc. grupy instytucji, których przedstawiciele odpowiedzieli na tegoroczną ankietę. Pozytywnym sygnałem jest to, że co czwarta organizacja deklaruje, że w przyszłości lokując pieniądze weźmie pod uwagę informacje pozafinansowe. Wśród tych ostatnich pozytywnie wyróżniają się domy maklerskie.

fot. 2012 Deloitte

Znajomość spółek wchodzących w skład RESPECT Index

Wysokiemu poziomowi świadomości istnienia RESPECT Index nadal nie towarzyszy wzrost skali wiedzy na temat Spółek, które Indeks ten tworzą.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Rynek lotniczy 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: