eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w II 2011 r.

Spam w II 2011 r.

2011-03-26 00:25

Przeczytaj także: Spam w I 2011 r.


Źródła spamu

W lutym największym źródłem spamu okazały się Indie, które odpowiadały za 8,83 procent całego ruchu spamowego, o 1,02 procent mniej niż w styczniu.

Ilość spamu pochodzącego z Rosji – drugiego co do wielkości spamera – spadła prawie o połowę w porównaniu z poprzednim miesiącem. Liczba wiadomości spamowych rozprzestrzenianych z tego kraju zmniejszała się w ciągu miesiąca i w ostatnim tygodniu lutego Rosja ustąpiła pod tym względem Stanom Zjednoczonym.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu w lutym 2011

Źródła spamu w lutym 2011

Korea Południowa awansowała o sześć pozycji, zajmując ostatecznie piąte miejsce w rankingu największych spamerów. Ilość spamu pochodzącego z tego państwa zwiększyła się o 1,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Liczby odnoszące się do pozostałych państw z pierwszej piątki rankingu praktycznie nie zmieniły się w lutym, w przeciwieństwie do zajmowanych przez nie pozycji. Brazylia awansowała na trzecie miejsce, a Indonezja przesunęła się w górę o jedną pozycję na czwarte miejsce. Z kolei Włochy spadły na szóste miejsce.

Stany Zjednoczone zakończyły miesiąc z tytułem ósmego co do wielkości źródła spamu.

Szkodliwe oprogramowanie w ruchu pocztowym

W lutym szkodliwe pliki zostały zidentyfikowane w 3,18 proc. ogółu wiadomości e-mail, co stanowi wzrost o 0,43 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

fot. mat. prasowe

Państwa, w których moduł ochrony poczty najczęściej wykrywał szkodliwe oprogramowanie w lutym 2011 r

Państwa, w których moduł ochrony poczty najczęściej wykrywał szkodliwe oprogramowanie w lutym 2011 roku


Państwem, w którym nasz moduł ochrony poczty wykrywał najwięcej szkodliwych załączników, była Rosja. Na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone, spychając Wietnam i Indie na trzecie i czwarte miejsce. Po raz kolejny nasz moduł antywirusowy wykrył wysoki współczynnik szkodliwych załączników w ruchu pocztowym w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Szkodliwe programy z lutowego rankingu można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich zawiera robaki, o których pisaliśmy już w poprzednich raportach. Należy do nich znajdujący się na drugim miejscu Email-Worm.Win32.Mydoom.m, który istnieje w naszych bazach zagrożeń już od długiego czasu, a jego główną funkcją jest gromadzenie adresów e-mail wykorzystywanych do dalszego rozprzestrzeniania zagrożenia.

fot. mat. prasowe

10 najczęściej rozprzestrzenianych szkodliwych programów za pośrednictwem ruchu pocztowego w lutym 2

10 najczęściej rozprzestrzenianych szkodliwych programów za pośrednictwem ruchu pocztowego w lutym 2011 roku

Na szóstym miejscu uplasował się nieco nowszy robak o podobnej funkcjonalności - Email-Worm.Win32.NetSky.q.

Z kolei na piątym miejscu znajduje się Email-Worm.Win32.Agent.gnd, który oprócz gromadzenia adresów e-mail i wykorzystywania ich do rozprzestrzeniania się instaluje na komputerach ofiar inne szkodliwe programy. Są to głównie trojany downloadery próbujące uzyskać dostęp do określonych stron internetowych, z których pobierają inne szkodliwe programy.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: