eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 39/2002 (23-29.09.2002)

Tydzień 39/2002 (23-29.09.2002)

2002-09-30 08:06

  • Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego ożywienie gospodarcze w strefie euro będzie słabe i wyniesie 0,9% (wcześniej 1,4%) w 2002 roku i 2,3% (wcześniej 2,9%) w 2003 roku.

  • 1 stycznia 2004 roku Państwo Związkowe Białorusi i Rosji będzie gotowe do wprowadzenia wspólnej waluty.

  • Zadłużenie FRANCE TELECOM przekroczyło 70mld euro. Od początku 2000 roku wartość akcji FT spadła o 96%. Prezes FT został zdymisjonowany.

  • Francja otworzy rynek pracy dla Polaków od 2004 roku.

  • Brytyjska wołowina po kilku latach znowu wchodzi na francuski rynek.

  • Finlandia jest w czwartym miesiącu trendu wzrostowego PKB, w lipcu wzrost gospodarczy był rzędu 3,1%.

  • Czesi uchylają się od płacenia podatków. Niezapłacone podatki wynoszą tyle co zapłacone podatki dochodowe czyli około 60 mld koron.

  • Deutsche Boerse zamierza od przyszłego roku rozwiązać Neuer Markt, na którym są notowane spółki sektora technologicznego.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Coraz bliżej powstania giganta na europejskim rynku energetyki gazowej. Rząd NIEMIEC ponownie zaaprobował koncepcję fuzji koncernów E.ON i RUHRGAS. Jego zdaniem fuzja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Niemiec i lepiej zagwarantuje dostawy taniego gazu z ROSJI. Istotą transakcji jest faktyczne przejęcie przez koncern energetyczny E.ON kontroli nad RUHRGASEM - największym w Niemczech sprzedawcy gazu.

To już druga decyzja rządu RFN w tej sprawie. Pierwszą na początku roku oprotestował niemiecki urząd antymonopolowy. W jego opinii planowana transakcja ma charakter koncentracji niekorzystnej dla konsumentów. Ministerstwo gospodarki Niemiec uchyliło decyzje urzędu antymonopolowego powołując się na ważny interesu gospodarczy kraju. Przyjęta przez NIEMCY formuła prawna planowanej fuzji uniemożliwia także protest Komisji Europejskiej.

Rząd Niemiec uzależnił jednak swoją zgodę od przyjęcia przez oba koncerny pewnych warunków. Ich istota sprowadza się do zbycia udziałów we wskazanych przez rząd firmach oraz przyjęcia zobowiązania, że po fuzji E.ON i Ruhrgas sprzedadzą po preferencyjnej cenie trzy razy więcej niż dotąd.

Konkurencj nie ustępują i liczą na zablokowanie projektowanej fuzji przez sąd w DUESSELDORFIE, który będzie rozpatrywał ich protesty. W opinii obserwatorów koncepcja tej fuzji ma duże szanse na realizację mimo licznych protestów.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: