eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Apartamenty wakacyjne w polskich kurortach

Apartamenty wakacyjne w polskich kurortach

2011-02-15 13:07

Apartamenty wakacyjne w polskich kurortach

Dobowe stawki wynajmu apartamentów © fot. mat. prasowe

Coraz więcej Polaków wypoczywających w kraju korzysta z apartamentów wakacyjnych w aparthotelach. Jest to alternatywa dla hoteli i pensjonatów dostępna praktycznie we wszystkich największych polskich kurortach. W całym kraju takich apartamentów wynajmowanych na doby jest około 10 tys. z około 40 tys. miejsc noclegowych. I jest to już liczba porównywalna z ofertą pensjonatów, które według GUS w 2010 r. dysponowały 12 tys. miejsc noclegowych czy też z zakładami uzdrowiskowymi dysponującymi 30,9 tys. łóżek - podaje raport "Apartamenty wakacyjne w polskich kurortach" sporządzony przez CEE Property Group.

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości wakacyjne w Polsce

Jak czytamy w raporcie, w tej chwili wyróżnić można cztery główne regiony o największym nasyceniu aparthotelami. Są to: Polska północno-zachodnia (Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów), Pomorze (Władysławowo, Gdynia, Sopot), województwa południowo-zachodnie (Karpacz, Szklarska Poręba, Karpacz) oraz południowy kraniec Polski (Zakopane, Szczawnica, Wisła, Krynica Zdrój). W każdej z wymienionych miejscowości powstaje obecnie co najmniej jeden lub dwa projekty deweloperów, w których znajdą się apartamenty wakacyjne. Z roku na rok na mapie polskich kurortów przybywa
miejscowości dysponujących miejscami noclegowymi w aparthotelach. Do lokalizacji górskich i nadmorskich dołącza Pojezierze Mazurskie (Mrągowo, Mikołajki).

Apartamenty - alternatywa dla pokoi hotelowych

Z zagraniczną ofertą apartamentów wakacyjnych Polacy zetknęli się już w latach 90. ubiegłego wieku. Według raportu, w Polsce pierwsze lokale budowane z myślą o tym by ich właściciele wynajmowali je w sezonie wakacyjnym zwane aparthotelami powstały po 2000 roku.

Co to jest apartament wakacyjny? CEE Property definiuje go jako mieszkanie zlokalizowane w budynku o wysokim standardzie wykończenia i wyposażenia wnętrza. Apartamenty wakacyjne znajdować się powinny aparthotelach w samych centrach kurortów bądź w lokalizacjach atrakcyjnych widokowo - z panoramą gór lub morza z okna lub tarasu.

Apartamenty wakacyjne w odróżnieniu od pokoi hotelowych mogą być jedno- lub dwu, trzy- a nawet czteropokojowe, w każdym z nich znajduje się w pełni wyposażony aneks kuchenny do samodzielnego przygotowywania posiłków. Te cechy apartamentu przesądzają, że najczęstszymi ich gośćmi są rodziny z małymi dziećmi. A w dużych lokalach trzy- lub czteropokojowych może gościć nawet sześć osób. W coraz większej liczbie apartamentów wakacyjnych jest bezpłatny dostęp do znajdującego się na miejscu basenu, sauny, fitness klubu czy nawet usług typu Spa/Wellness.

Ceny w apartamentach wakacyjnych

Z raportu wynika, że apartamenty wakacyjne w kurortach są coraz większą konkurencją dla hoteli. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia w miejscowościach, gdzie w ostatnim dziesięcioleciu w ogóle lub w bardzo niewielkiej liczbie powstały nowe hotele o co najmniej trzygwiazdkowym standardzie. Natomiast wybudowane zostały budynki o charakterze apartamentowym o wysokiej jakości estetycznej, lokalizacyjnej i urządzenia wnętrz.

Do miejscowości o rosnącej przewadze oferty apartamentowej nad hotelową zaliczyć można: Kołobrzeg, Świnoujście, Karpacz i Szklarską Porębę. Motele, domy wycieczkowe, schroniska i ośrodki wczasowe zdaniem CEE Property Group nie stanowią konkurencji dla apartamentów wakacyjnych ze względu na zazwyczaj swój niższy standard i niekonkurencyjną cenę. Poza przewagą cenową apartamenty wygrywają z hotelami powierzchnią pokoi.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: