eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › McAfee: zagrożenia internetowe IV kw. 2010

McAfee: zagrożenia internetowe IV kw. 2010

2011-02-10 09:59

Przeczytaj także: McAfee: zagrożenia internetowe I kw. 2010


Wzrost ilości szkodliwego oprogramowania, spam w „okresie przejściowym”

Fale ataków szkodliwego oprogramowania wydają się nie mieć końca, a przy tym jeszcze nie wiadomo, w jakim stopniu przyczynia się do nich coraz większa popularność mobilnych urządzeń korzystających z Internetu. W czwartym kwartale 2010 r. pojawiły się duże różnice pomiędzy różnymi rejonami świata. Wynika to z szerszej tendencji dostosowywania metod ataku do charakteru i przyzwyczajeń użytkowników oraz reagowania na wydarzenia zachodzące w danym regionie. Cyberprzestępcy najchętniej sięgali przy tym po ataki wykorzystujące funkcję automatycznego uruchamiania programów z nośników wymiennych (Generic!atr), konie trojańskie i programy pobierające dane bankowe (PWS i Generic.dx), a także mechanizmy wykorzystujące luki i błędy w przeglądarkach (StartPage i Exploit-MS04-028).

Spadek ilości spamu do najniższego poziomu od kilku lat może mieć związek z „okresem przejściowym”, w którym kilka botnetów pozostawało w nietypowym, jak na tę porę roku, uśpieniu. Specjaliści z McAfee Labs odkryli, że botnet Bredolab oraz część botnetu Zeus zostały zamknięte. W okresie Bożego Narodzenia zniknął też spam rozsyłany przez botnety Rustock, Lethic i Xarvester, a najwięcej niechcianych wiadomości pochodziło z botnetów Bobax i Grum.

Im więcej urządzeń, tym więcej zagrożeń

Użytkownicy korzystają z Internetu za pośrednictwem coraz szerszej gamy urządzeń – komputerów, tabletów, smartfonów czy telewizorów z wbudowaną obsługą Internetu. W związku z tym przewidywany jest również wzrost liczby i stopnia zaawansowania zagrożeń internetowych. W czwartym kwartale najbardziej aktywnymi zagrożeniami były programy Zeus-Murofet, Conficker i Koobface. Zwrócono też uwagę na szybkie powstawanie nowych, potencjalnie niebezpiecznych domen. Powszechnym problemem były także strony służące do wyłudzania danych osobowych.

fot. mat. prasowe

Mobilny malware

Mobilny malware

Ich adresy rozsyłano za pośrednictwem wezwań rzekomo wysyłanych przez amerykański urząd podatkowy, kuponów upominkowych, kont premiowych czy kont w sieciach społecznościowych. Specjaliści z McAfee Labs odkryli też, że spośród 100 haseł najczęściej wpisywanych do wyszukiwarek, aż 51% powodowało wyszukiwanie niebezpiecznych witryn, a na „zatrutej” stronie z wynikami wyszukiwania znajdowało się średnio ponad pięć niebezpiecznych odnośników. Eksperci przewidują też, że w 2011 roku coraz częściej celem ataków polegających na manipulowaniu wynikami wyszukiwania będą urządzenia nowego typu.

Luki w produktach firmy Adobe najczęstszą metodą rozsyłania malware’u

W 2009 roku specjaliści z McAfee Labs przewidywali, że luki w produktach firmy Adobe staną się najchętniej wykorzystywanymi narzędziami do dystrybucji niebezpiecznych programów oraz łamania zabezpieczeń systemów i sieci. Prognozy te okazały się trafne: przez cały rok 2010 twórcy szkodliwego oprogramowania bardzo często wykorzystywali słabe punkty technologii Flash, a w jeszcze większym stopniu technologii PDF. Szkodliwe pliki w formacie Adobe PDF stały się najczęstszym sposobem włamywania się na komputery. Zdaniem McAfee Labs, w tym roku luki w produktach Adobe nadal będą chętnie wykorzystywane, ponieważ coraz częściej są one stosowane w urządzeniach mobilnych i systemach operacyjnych innych, niż MS Windows.

Nasilająca się aktywność hakerów zaangażowanych politycznie

W czwartym kwartale 2010 roku najbardziej widoczną grupą „haktywistów” była grupa „Anonymous”, której członkowie uczestniczyli w szeregu „cyberdemonstracji” przeciwko organizacjom ochrony praw autorskich, a pod koniec kwartału — także przeciwko cenzorom i krytykom serwisu WikiLeaks. Tym samym coraz bardziej zaciera się granica pomiędzy „haktywizmem”, a cyber-wojną.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: