eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › McAfee: zagrożenia internetowe IV kw. 2010

McAfee: zagrożenia internetowe IV kw. 2010

2011-02-10 09:59

McAfee: zagrożenia internetowe IV kw. 2010

Globalny Spam © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Firma McAfee opublikowała raport na temat zagrożeń w czwartym kwartale 2010 roku ("McAfee Threats Report: Fourth Quarter 2010"). W raporcie zwrócono uwagę na stały wzrost poziomu zagrożenia urządzeń mobilnych (m.in. smartfony i PDA): liczba atakujących je nowych programów wzrosła w porównaniu z rokiem 2009 o 46%.

Przeczytaj także: McAfee: zagrożenia internetowe I kw. 2010

Raport podaje, że w 2010 roku wykryto 20 milionów nowych szkodliwych programów – co oznacza, że każdego dnia pojawia się niemal 55 tys. nieznanych dotąd zagrożeń. Spośród prawie 55 mln szkodliwych programów wykrytych dotychczas przez McAfee Labs, aż 36% powstało w 2010 roku. Natomiast spam stanowił tylko 80% poczty elektronicznej, co jest najniższym wynikiem od początku 2007 roku.

„Cyberprzestępcy doskonale wiedzą, jakie produkty są cieszą się największą popularnością i jakie działania przyniosą im najlepszy efekt najmniejszym kosztem” — powiedział Vincent Weafer, wiceprezes McAfee Labs. „Przez dłuższy czas rozwój szkodliwego oprogramowania przebiegał bardzo podobnie na całym świecie. Jednak w ostatnim kwartale zaobserwowaliśmy istotne różnice pomiędzy regionami co oznacza, że cyberprzestępcy uważnie obserwują rozwój sytuacji. McAfee Labs odnotowało też bezpośrednią korelację pomiędzy popularnością poszczególnych urządzeń, a liczbą wymierzonych w nie ataków. Spodziewamy się, że w 2011 r. zależność ta będzie jeszcze bardziej widoczna”.

fot. mat. prasowe

Globalny Spam

Globalny Spam


Wzrost poziomu zagrożenia urządzeń mobilnych i infekcji związanych z sieciami botnet

Ataki na platformy mobilne (PDA, smartfony itp.) nie są niczym nowym. Jednak łatwo zauważyć, że wzrostowi ich popularności towarzyszy wzmożona aktywność cyberprzestępców. Specjaliści z McAfee Labs już od kilku lat obserwują stały wzrost liczby zagrożeń urządzeń mobilnych, jednak w ostatnim kwartale 2010 r. szczególną uwagę zwrócono na programy SymbOS/Zitmo.A oraz Android/Geinimi. O SymbOS/Zitmo.A zrobiło się głośno na początku kwartału, gdy twórcy botnetu Zeus wykorzystali do nowych celów starą wersję komercyjnego pakietu programów szpiegujących. Z kolei Android/Geinimi, koń trojański ukrywany w aplikacjach i grach na platformę Android, stał się w tym kwartale jednym z najpoważniejszych zagrożeń.

W związku z rosnącą popularnością nowych platform mobilnych przy równoczesnym braku świadomości zagrożenia wśród ich użytkowników oraz braku skutecznych zabezpieczeń, specjaliści z McAfee Labs przewidują, że cyberprzestępcy będą się starali infekować urządzenia mobilne przy użyciu programów stosowanych do budowy botnetów. Warto przy tym odnotować, że botnet Cutwail stracił w czwartym kwartale 2010 r. pozycję światowego lidera — w wielu krajach najbardziej rozpowszechniony był botnet Rustock, a tuż za nimi utrzymywał się Bobax.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: