eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Internet i bezpieczne komputery

Internet i bezpieczne komputery

2004-10-13 01:12

Przeczytaj także: Najpopularniejsze wirusy - IX 2004



Krok 2: Pobieraj aktualizacje

Należy pobierać i instalować najnowsze aktualizacje oprogramowania. Osoby atakujące wyszukują i wykorzystują błędy i luki w popularnym oprogramowaniu, głównie dla emocji z tym związanych, dla zysku lub chęci spowodowania zamętu.


Gdy firma Microsoft wykryje lukę w oprogramowaniu, wówczas publikuje aktualizację do pobrania za pośrednictwem Internetu. Z biegiem czasu podstawowa architektura systemów komputerowych staje się coraz solidniejsza i bezpieczniejsza. Na przykład system Microsoft Windows XP Professional jest bezpieczniejszy niż system Windows 95 i Windows 98.

Licznych infekcji wirusowych można bez problemu uniknąć. W wielu sytuacjach istniały aktualizacje, które mogły zapobiec problemom, ale użytkownicy ich nie zainstalowali.

Krok 3: Korzystaj z aktualnego oprogramowania antywirusowego

Należy zapobiegać infekcjom wirusami, instalując oprogramowanie antywirusowe i regularnie je aktualizując oraz używać wbudowanych funkcji zabezpieczeń programów pocztowych takich jak np. Microsoft Outlook. Nie należy otwierać podejrzanych plików.


Wirusy (a także robaki i konie trojańskie) to złośliwe programy infekujące komputery. Infekcja zaczyna się, gdy użytkownik uruchomi zarażony program lub skrypt, zazwyczaj z załącznika do poczty e-mail lub pobrany z witryny sieci Web. Wirusy mogą być także osadzane na stronach sieci Web oraz w wiadomościach e-mail sformatowanych tak, aby wyglądały jak strony sieci Web (np. w wiadomościach e-mail w formacie HTML). Osadzone wirusy są uruchamiane w momencie wyświetlenia strony lub wiadomości e-mail. Te pliki często wyglądają kusząco lub rozmyślnie wprowadzają w błąd. Zainfekowany komputer może szybko rozprzestrzeniać wirusa na komputery innych użytkowników. Różne wirusy powodują różne skutki. Niektóre usuwają lub modyfikują pliki, inne zużywają zasoby komputera. Niektóre umożliwiają obcym osobom uzyskanie dostępu do plików użytkownika. Usuwanie wirusów oznacza stratę czasu.

Oto kilka środków znacznie ograniczających ryzyko infekcji wirusem:

1. Zakupić i zainstalować oprogramowanie antywirusowe i aktualizować je. Należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe na wszystkich komputerach podłączonych do sieci. To oprogramowanie skanuje zawartość przychodzących wiadomości e-mail (oraz plików znajdujących się już na komputerze) w poszukiwaniu sygnatur wirusów. Jeśli program znajdzie wirusa, to go po prostu usuwa lub poddaje kwarantannie. Sygnatura wirusa to coś w rodzaju unikatowej sekwencji DNA w kodzie wirusa komputerowego.

Każdego miesiąca pojawiają się setki nowych wirusów, wszystkie programy antywirusowe trzeba regularnie aktualizować, wprowadzając nowe definicje sygnatur, aby program mógł wychwytywać najnowsze wirusy. Oprogramowanie antywirusowe bez najnowszych sygnatur wirusów nie jest skuteczne. Należy zaopatrzyć się w program, który automatycznie pobiera definicje i swoje aktualizacje z Internetu. Jako dodatkowy środek zapobiegawczy na serwerze poczty e-mail można zainstalować oprogramowanie skanujące każdy fragment poczty e-mail przychodzącej do firmy. Niektórzy usługodawcy Internetowi zapewniają swoim klientom automatyczne filtrowanie wirusów.

Przeczytaj także: Walentynkowe wirusy Walentynkowe wirusy

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: