eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek nieruchomości w Polsce I 2011

Rynek nieruchomości w Polsce I 2011

2011-01-25 10:51

Rynek nieruchomości w Polsce I 2011

Zmiany średnich stawek ofertowych w największych miastach Polski © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ceny mieszkań na rynku wtórnym niezmiennie są przedmiotem zainteresowania setek tysięcy Polaków - właścicieli, myślących o sprzedaży i tych, którzy planują zakup. W pamięci wszystkich pozostają nie tak dawne, dynamiczne wzrosty cen, których tempo przyprawiało o zawrót głowy. Jednak czas płynie nieubłaganie i to, co wydaje się nam, że działo się jeszcze wczoraj, w rzeczywistości miało miejsce już ładnych kilka lat temu. Przyglądając się historycznym zestawieniom przygotowywanym przez serwis Oferty.net można bowiem dostrzec, że w pięciu największych polskich miastach nastąpił wyraźny, sięgający 10%, spadek średnich cen ofertowych - podaje cykliczny "Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance".

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce XII 2010

fot. mat. prasowe

Zmiany średnich stawek ofertowych w największych miastach Polski

Zmiany średnich stawek ofertowych w największych miastach Polski

Jak czytamy w raporcie, na rynku warszawskim ceny ofertowe w grudniu 2010 były niższe w porównaniu z grudniem 2007 r. o 5,2%. Choć nie jest to liczba imponująca, to przypomnijmy, że tylko w ciągu dwóch lat – od stycznia 2006 do grudnia 2007 – ceny w Warszawie poszybowały w górę o blisko 70% (z 5629 PLN do 8560 PLN w grudniu)!

W Krakowie obecna średnia stawka ofertowa wynosząca 7600 PLN/m2 jest o 5,6% niższa do tej sprzed 3 lat. W Poznaniu podobnie – nominalny spadek cen wyniósł ok. 5,6%. O ponad 10% niższe od tych sprzed 3 lat są aktualne stawki za m2 we Wrocławiu i w Gdańsku.

W Krakowie obecna średnia stawka ofertowa wynosząca 7600 PLN/m2 jest o 5,6% niższa od tej sprzed 3 lat. W Poznaniu podobnie – nominalny spadek cen wyniósł ok. 5,6%. O ponad 10% niższe od tych sprzed 3 lat są aktualne stawki za m2 we Wrocławiu i w Gdańsku.

Jeżeli do podanych spadków cen doliczymy utratę wartości wynikającą z inflacji (ta w tym czasie wyniosła ok. 11%), to obecne średnie stawki ofertowe są realnie niższe od tych sprzed 3 lat o 15-20%.

Kredyty nowe – zmierzch Rodziny na Swoim

Wreszcie doczekaliśmy się decyzji w sprawie zmian w Rodzinie na Swoim. Rząd nie tylko przyjął ograniczenia zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury, ale jeszcze je zacieśnił, rezygnując przy tym z rozszerzenia grupy beneficjentów o singli i związki partnerskie. Zmiany są bardzo poważne i znacznie utrudnią dostęp do preferencyjnych kredytów, z których w 2010 r. skorzystało ponad 43 tys. klientów.

Przede wszystkim projekt zakłada obniżenie limitów cen nieruchomości dopuszczonych do RnS o 21,4 proc. co praktycznie wyłączy dostęp do dopłat w wielu lokalizacjach. Ponadto program zostanie ograniczony do rynku pierwotnego, czyli preferencyjnego kredytu nie uzyskamy kupując nieruchomość z drugiej ręki. Dla potencjalnych chętnych ma to ogromne znaczenie, gdyż sześć na dziesięć mieszkań kupowanych w RnS pochodzi właśnie z rynku wtórnego. Kolejnym ograniczeniem jest wprowadzenie maksymalnego wieku kredytobiorcy (35 lat), a mimo wcześniejszych zapowiedzi, programu nie rozszerzono o singli i związki partnerskie. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy nowelizacja wejdzie w życie, ale oczekujemy, że w najbliższych miesiącach RnS będzie cieszył się największą popularnością.

Tymczasem - jak podają autorzy raportu - w ofertach banków noworoczna ofensywa trwała w styczniu w pełni. Cenniki uatrakcyjniło co najmniej dziesięć banków, dzięki czemu średnia marża kredytu złotowego z 10-proc. wkładem własnym spadła poniżej 1,6 pkt proc, a w euro do ok. 2,5 pkt proc. Klienci mają większy wybór, ale nie dotyczy on wszystkich chętnych. Wiele instytucji premiuje osoby dobrze zarabiające. Co ważne, na uatrakcyjnienie oferty decydują się nie tylko małe banki, ale i te ze ścisłej czołówki jeśli chodzi o liczbę udzielanych kredytów. Zmiany wprowadziły m.in.: BZ WBK, mBank, MultiBank, Nordea, Pekao i Raiffeisen.

 

1 2

następna

Wyniki Megapanel XI 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: