eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestor giełdowy 2010

Inwestor giełdowy 2010

2011-01-17 11:55

Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2015


SŁABOŚCI POLSKIEGO RYNKU KAPITAŁOWEGO

Za trzy największe słabości polskiego rynku kapitałowego badani inwestorzy uznali niską jakość komunikacji spółek z inwestorami (40,1%), wysokie koszty transakcyjne (37,9%) i małą płynność (37,4%). W następnej kolejności co trzeci respondent wskazywał na brak poszanowania praw akcjonariuszy mniejszościowych. Na wymienione cztery główne słabości od kilku lat wskazuje największy odsetek inwestorów. Jednak pojawiło się również kilka odpowiedzi, w których inwestorzy stwierdzali, że nie oceniają naszego rynku jako słabego.

POSZANOWANIE PRAW AKCJONARIUSZY MNIEJSZOŚCIOWYCH

Jak wynika z badania, respondenci w większości nie oceniają pozytywnie poszanowania przez spółki praw akcjonariuszy mniejszościowych. Tylko 1,2% badanych inwestorów oceniło to zagadnienie „bardzo dobrze”, a 11,7% „dobrze”, czyli nieco gorzej niż przed rokiem (odpowiednio 0,6% i 14,5%). Pomimo że odsetek negatywnych odpowiedzi był nieznacznie większy niż pozytywnych – udział odpowiedzi „bardzo źle” i „źle” wynosił odpowiednio 3,9% i 12,7% (podobnie jak w 2009 roku) - również był relatywnie mało znaczący. Najwięcej badanych – 34,2% - wskazuje, że poszanowanie praw akcjonariuszy mniejszościowych jest „średnie”, a kolejne 34,6% odpowiada „nie mam zdania”. Oznacza to ogromne zobojętnienie inwestorów odnośnie danej kwestii, na temat której nie mają wyrobionego zdania. Wynika to prawdopodobnie z jednej strony z niskiej świadomości swoich praw i stanu edukacji inwestorów, a z drugiej strony w pewnym sensie z przekonania o własnej bezsilności.

fot. mat. prasowe

Ocena poszanowania przez spółki praw akcjonariuszy mniejszościowych

Ocena poszanowania przez spółki praw akcjonariuszy mniejszościowych


ZAUFANIE DO INSTYTUCJI NA RYNKU POLSKIM

Największym zaufaniem wśród inwestorów cieszą się trzy instytucje rynku kapitałowego: Giełda Papierów Wartościowych, Narodowy Bank Polski i Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Działalność tych instytucji została przy tym najwyżej oceniona przez respondentów – odpowiednio 3,6, 3,4 i 3,4 (w skali pięciostopniowej, gdzie 1 oznaczała ocenę najniższą, a 5 – najwyższą). Natomiast najmniejszym zaufaniem oraz najniższymi ocenami cechują się Otwarte Fundusze Emerytalne, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oraz spółki publiczne (emitentów).

Informacje o badaniu
Przeprowadzone badanie miało charakter ilościowy. Zostało ono zrealizowane na 3024-osobowej próbie celowej, gdzie kryterium doboru stanowiło inwestowanie. Dzięki tak licznej grupie respondentów, czego dużą zasługą była pomoc domów maklerskich informujących swoich klientów o przeprowadzanym badaniu, wyniki można z bardzo dużym prawdopodobieństwem uogólnić na całą populację inwestorów. Po ocenie jakości odrzucono ankiety, w których powtarzały się adresy e-mail, co świadczy o kilkukrotnym wypełnieniu ankiety (21 ankiet) oraz ankiety, w których odsetek braku odpowiedzi na pytania przekraczał 60% (44 ankiety). Do dalszej analizy zakwalifikowano w związku z tym 2959 ankiet spełniających standardy jakości.

Do pobrania:

Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2014 Inwestor giełdowy 2014

poprzednia  

1 ... 8 9

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: