eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek nieruchomości mieszkaniowych 2011

Rynek nieruchomości mieszkaniowych 2011

2010-12-31 10:36

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych - analiza I kw. 2011


W samym listopadzie br. od momentu podpisania umowy pośrednictwa do zawarcia finalnej umowy sprzedaży mijało 127 dni, a więc przeszło 4 miesiące. Wielu doradców zwraca jednak uwagę, że mógł to być wynik przypadkowy. W przyszłości spodziewają się poprawy sytuacji głównie w wyniku zmiany nastawienia kupujących. Obecnie wciąż duża ich grupa przyzwyczajona jest do dużych negocjacji cenowych i możliwości odwlekania momentu podjęcia ostatecznej decyzji o zawarciu transakcji.

fot. mat. prasowe

Długość procesu sprzedaży nieruchomości

Długość procesu sprzedaży nieruchomości





Coraz więcej zawieranych transakcji

Zdaniem Home Broker, skrócenie czasu potrzebnego na sprzedaż mieszkania będzie szło w parze z rosnącą liczbą zawieranych transakcji. W tym obszarze do niedawna widoczna była bardzo duża dynamika, która pod koniec roku wyhamowała i nie przekracza kilku procent miesięcznie. W 2011 roku Home Broker spodziewa się kontynuacji stabilnego wzrostu rynku. Blisko 90% doradców prognozuje roczną dynamikę wzrostu liczby transakcji w przedziale od 0 do 25%. Średnio wynieść ona powinna niewiele ponad 8%.

Co trzecie mieszkanie sprzeda deweloper

Jak podają autorzy raportu, wzrost obrotów na rynku mieszkaniowym powinien równomiernie rozlać się pomiędzy mieszkaniami używanymi i nowymi zachowując obecne udziały w liczbie transakcji. W 2011 roku w dalszym ciągu walkę o klienta wygrywać będą właściciele na rynku wtórnym. Obecnie na 8 największych rynkach na dwa sprzedane mieszkania używane przypada jedno, na które nabywcę znajduje deweloper. Zgodnie z prognozami doradców Home Broker w tym zakresie kolejny rok nie powinien przynieść znaczących zmian. Przeciętnie prognozują oni udział rynku pierwotnego na poziomie 31%. Może to oznaczać, że kolejny rok będzie stał pod znakiem rosnącej podaży mieszkań na rynku pierwotnym. Byłoby tak, gdyby szybciej rosła oferta deweloperów niż liczba zawieranych transakcji. Na rynku mało popularna jest jednak obawa przed nadpodażą. Aż 75% doradców Home Broker uważa, że jest to co najwyżej mało prawdopodobne.

fot. mat. prasowe

Prognoza udziału rynku pierwotnego w ogólnej liczbie transakcji

Prognoza udziału rynku pierwotnego w ogólnej liczbie transakcji


Ceny realnie stałe

Rosnąca podaż na rynku pierwotnym wymusza obniżenie cen nowych mieszkań. Wynika ona jednak głównie ze zmiany struktury podaży. Deweloperzy wprowadzają obecnie do sprzedaży dużo mieszkań w standardzie popularnym o większej liczbie pokoi na danej powierzchni oraz oferując upusty na lokale na wczesnym etapie budowy, co ma rekompensować ryzyko. Powoduje to, że przeciętna oferta na rynku pierwotnym jest coraz bardziej atrakcyjna dla nabywców, dla których największym ograniczeniem wciąż pozostaje budżet. Widać to szczególnie w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań deweloperskich jest niższa niż używanych. Ta sytuacja nie ma jednak obecnie przełożenia na średnią cenę transakcyjną. Ta jest bowiem stabilna od połowy 2009 roku i podlega jedynie niewielkim fluktuacjom.

Zgodnie z grudniową prognozą Home Broker sytuacja ta utrzyma się przez kolejnych 12 miesięcy. W perspektywie tej, w największych miastach, przeciętna cena mieszkań powinna wzrosnąć o 1,7%. Projekcja inflacji NBP mówi natomiast, że najprawdopodobniej ogólny poziom cen wzrośnie w ciągu roku o 3%. Oznaczałoby to realny spadek cen mieszkań o 1,3%. Taka zmiana nie wpłynie znacząco na łatwość zakupu nieruchomości przez przeciętnego nabywcę.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Gwiazdy Internetu 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: