eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XII 2010

Koniunktura przemysłowa XII 2010

2010-12-23 13:31

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2010


Dyrektorzy jednostek małych oceniają koniunkturę negatywnie, gorzej niż przed miesiącem. Zarówno oceny bieżące jak i prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji są negatywne, gorsze od formułowanych w listopadzie. Zapasy wyrobów gotowych określane są jako odpowiednie w stosunku do zapotrzebowania. Przedsiębiorcy sygnalizują mniejszy niż przed miesiącem wzrost należności, a także utrzymywanie się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych w listopadzie. Planowane są redukcje zatrudnienia, nieco większe niż zapowiadano w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów mogą rosnąć szybciej niż przewidywano w listopadzie.

W grudniu przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 20 – spadek o 13 punktów w stosunku do ubiegłego miesiąca), urządzeń elektrycznych (plus 11 – spadek o 7 punktów w stosunku do ubiegłego miesiąca), papieru i wyrobów z papieru (plus 8 – spadek o 3 punkty w stosunku do ubiegłego miesiąca), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 7 – wzrost o 4 punkty w stosunku do ubiegłego miesiąca), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 7 – spadek o 4 punkty w stosunku do ubiegłego miesiąca). Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 16 – spadek o 1 punkt w stosunku do ubiegłego miesiąca), wyrobów tekstylnych (minus 13 – wzrost o 5 punktów w stosunku do ubiegłego miesiąca), metali (minus 11 – spadek o 1 punkt w stosunku do ubiegłego miesiąca) oraz prowadzący działalność poligraficzną i reprodukcji zapisanych nośników informacji (minus 12 – spadek o 5 punktów w stosunku do ubiegłego miesiąca).

W dziale produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep koniunktura oceniana jest pozytywnie, lepiej niż przed miesiącem. Wpływają na to bardziej optymistyczne niż w listopadzie prognozy w zakresie portfela zamówień oraz produkcji. Oceny bieżące w tym zakresie są mniej korzystne niż przed miesiącem. Poziom należności pozostaje bez zmian. Przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są pozytywne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia, mniejsze niż zapowiadano w listopadzie. Ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep mogą nieznacznie wzrosnąć, w skali zbliżonej do przewidywań sprzed miesiąca.

W dziale produkcja artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych koniunktura oceniana jest pozytywnie, nieco gorzej niż przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień zbliżone są do formułowanych w listopadzie. Bieżąca produkcja rośnie wolniej niż przed miesiącem. Prognozy portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w listopadzie. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania. Utrzymuje się wzrost poziomu należności. Przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidują również w najbliższych miesiącach nieznaczne pogorszenie w tym zakresie. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą rosnąć nieco szybciej niż przewidywano przed miesiącem.

W dziale produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych koniunktura oceniana jest korzystnie podobnie jak w listopadzie. Spowodowane jest to bardziej optymistycznymi prognozami dotyczącymi portfela zamówień i produkcji, przy pogorszeniu ocen bieżących w tym zakresie. Jednostki odnotowują nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Szybciej zmniejszają się należności. Bieżące zobowiązania finansowe są regulowane terminowo. Prognozy w tym zakresie są także korzystne. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być zbliżone do przewidywanych w ubiegłym miesiącu. Spodziewany jest znaczący wzrost cen chemikaliów i wyrobów chemicznych.

W dziale produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych koniunktura oceniana jest negatywnie, gorzej niż w listopadzie. Na pogorszenie ocen koniunktury wpływają bardzo pesymistyczne oceny bieżące oraz prognozy portfela zamówień i produkcji. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Nieco wolniej niż w ubiegłym miesiącu rośnie poziom należności. Przedsiębiorcy sygnalizują trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne niż przewidywano w listopadzie. Dyrektorzy tych jednostek planują mniejsze redukcje zatrudnienia niż zapowiadano w ubiegłym miesiącu. Możliwy jest niewielki wzrost cen wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.

W dziale produkcja metali koniunktura jest oceniana negatywnie, podobnie jak w listopadzie. Odnotowywane jest pogorszenie ocen dotyczących bieżącego portfela zamówień i produkcji przy poprawie prognoz w tym zakresie. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za nadmierny. Wolniej rosną należności przedsiębiorstw. Zdolność do terminowego regulowania bieżących zobowiązań oceniana jest negatywnie. Prognozy w tym zakresie są także pesymistyczne. Przedsiębiorcy planują dalsze redukcje zatrudnienia. Możliwy jest znaczący wzrost cen metali.

W dziale produkcja wyrobów tekstylnych koniunktura oceniana jest mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Bieżący portfel zamówień oraz produkcja są jednak ograniczane. Prognozy wskazują na możliwość zmniejszenia zarówno portfela zamówień jak i produkcji w najbliższych miesiącach. Zmniejsza się poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Wolniej rosną należności. Utrzymują się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, które mogą się pogłębić w najbliższych miesiącach. Dyrektorzy planują nieco większe redukcje zatrudnienia niż zapowiadano w listopadzie. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują wolniejszy niż oczekiwano przed miesiącem wzrost cen wyrobów tekstylnych.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: