eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Szkodliwe programy 2010 i prognozy na 2011

Szkodliwe programy 2010 i prognozy na 2011

2010-12-18 00:15

Przeczytaj także: Szkodliwe programy 2013


Ataki na i za pośrednictwem Google’a (nie sprawdziło się)

Rok temu przewidywaliśmy ataki na Google Wave klientów tej usługi. Jednak Google zarzucił projekt w połowie roku, zanim zdołał przyciągnąć krytyczną masę użytkowników. Dlatego nasza prognoza nie miała szans spełnić się.

Ataki na iPhone’a i urządzenia z Androidem (częściowo trafione)

W 2009 roku wykryliśmy pierwsze szkodliwe oprogramowanie dla iPhone’a i program spyware dla Androida. Spodziewaliśmy się, że cyberprzestępcy bardziej skupią się na tych dwóch platformach.

Nie miały miejsca żadne poważniejsze ataki szkodliwego oprogramowania na iPhone’a, które można by porównać do incydentu z udziałem robaka Ike w 2009 roku. Jednak w 2010 roku powstało kilka programów koncepcyjnych dla tej platformy demonstrujących techniki, które mogłyby zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Doskonałym przykładem jednej z takich technik był ‘SpyPhone’ – dziecko szwajcarskiego naukowca. Program ten umożliwia nieautoryzowany dostęp do informacji dotyczących użytkownika iPhone’a, jego lokalizacji, zainteresowań, przyjaciół, ulubionych aktywności, haseł i historii wyszukiwania w Sieci. Następnie dane te mogą zostać przesłane bez wiedzy i zgody użytkownika do zdalnego serwera. Co więcej, funkcjonalność ta może zostać ukryta w niewinnie wyglądającej aplikacji.

W przeszłości eksperci przestrzegali użytkowników, którzy przeprowadzają jailbreak na swoich telefonach, aby zainstalować aplikacje osób trzecich, że igrają z ogniem. Obecnie jednak ryzyko podejmują nawet ci, którzy instalują aplikacje pobierane z Apple Store. W 2010 roku miało miejsce kilka incydentów dotyczących legalnych aplikacji Apple’a – wykryto aplikacje dla iPhone’a, które potajemnie gromadziły dane i wysyłały je producentom oprogramowania.

To samo dotyczy również platformy Android. Wykryto szkodliwe oprogramowanie dla Androida o wyraźnie cyberprzestępczym charakterze, które wykorzystuje popularną wśród trojanów mobilnych technikę wysyłania SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie. Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer został wykryty przez firmę Kaspersky Lab we wrześniu 2010 roku, stając się pierwszym prawdziwym przykładem szkodliwego oprogramowania dla Androida – najprawdopodobniej został stworzony przez rosyjskich twórców wirusów. Szkodnik ten był rozprzestrzeniany nie za pośrednictwem Android Marketu, ale zainfekowanych stron internetowych; jednak według ekspertów z Kaspersky Lab, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w produktach dostępnych w Android Markecie może zostać wkrótce znalezione szkodliwe oprogramowanie. Niepokoi nas fakt, że wiele legalnych aplikacji może żądać dostępu do osobistych danych użytkowników jak również upoważnienia do wysyłania SMS-ów i wykonywania połączeń telefonicznych. W naszej opinii poddaje to w wątpliwość wiarygodność całej koncepcji bezpieczeństwa Androida.

Na tym kończymy nasze rozliczenie się z prognoz z 2009 roku. W dalszej kolejności zajmiemy się analizą trendów oraz incydentów, które miały znaczący wpływ na bezpieczeństwo IT.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: