eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena III kw. 2010 i prognoza IV kw. 2010

Sektor MŚP: ocena III kw. 2010 i prognoza IV kw. 2010

2010-12-05 00:11

Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena II kw. 2010 i prognoza III kw. 2010


fot. mat. prasowe

Jak zmieni się sytuacja gospodarcza w Polsce w najbliższych 3 miesiącach?

Jak zmieni się sytuacja gospodarcza w Polsce w najbliższych 3 miesiącach?

Rezultaty badania pokazują, że równocześnie ze spadkiem po stronie optymistów mamy liczniej wyrażane negatywne oceny co do przyszłości. Zdaniem 29,2 proc. ankietowanych, sytuacja gospodarcza kraju w IV kwartale pogorszy się (29,2 proc. wobec 18,8 proc. podzielających to zdanie po II kw.).

Na podobnym poziomie, jak w poprzednim pomiarze, pozostał odsetek rzeczników opinii, że sytuacja kraju pozostanie bez zmian w ostatnim kwartale (38,5 proc.)

fot. mat. prasowe

Jak zmieni się sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa w najbliższych 3 miesiącach?

Jak zmieni się sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa w najbliższych 3 miesiącach?

Myślenie o własnej firmie tradycyjnie cechuje lepsze oczekiwanie, niż myślenie o kondycji całej polskiej gospodarki, co niestety nie znaczy lepsze w relacji do poprzednich kwartałów. Już tylko co trzeci przedsiębiorca uważa bowiem, że kondycja jego firmy w IV kw. polepszy się (32 proc.), co oznacza spadek z 41,3 proc. tak myślących jeszcze trzy miesiące wcześniej.

Pesymistów przybyło do 17,2 proc., wobec zaledwie 9,2 proc. pesymistów w poprzednim kwartale.

WSKAŹNIK KERNA

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA po III kw. 2010 spadł do poziomu -51,3 pkt. wobec -40,7 pkt. kw./kw. (-100 min; +100 max), co oznacza, że po odbiciu zanotowanym na początku roku, nastroje w firmach są porównywalne do analogicznego okresu roku ubiegłego (III kw. 2009 – wartość wskaźnika wyniosła -56 pkt).

KerallaReasearch podaje, że największy wpływ na końcową niższą wartość wskaźnika, miały tym razem wyraźnie krytyczne oceny sytuacji gospodarczej Polski w relacji do poprzedniego kwartału i słabe prognozy na kolejne miesiące. Wartości rzędu -74,3 pkt. czy -75,2 pkt. notowaliśmy w roku 2009 w II i IV kw., kiedy kryzys przekładał się na redukowanie zakupów, firmy cięły koszty i dominowały nastroje przygnębienia.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA


Analizując przewidywania ankietowanych dotyczące kondycji własnej firmy, prezentowane w ujęciu rocznym, obserwujemy, że wartości cząstkowe wskaźnika KERNA po piku notowanym początkiem tego roku, spadły po III kw. do wartości -36 pkt. To nastroje zbliżone do rejestrowanych w ubiegłym roku w analogicznym okresie. Oceniamy, że kluczowy wpływ na gwałtowne obniżenie pozytywnych rokowań, mają obawy przedsiębiorców wiążące się ze spodziewanymi wzrostami cen sprzedaży, cen surowców i wyższymi kosztami prowadzenia działalności wynikającymi z podwyżki podatku VAT.

fot. mat. prasowe

Wartości cząstkowe wskaźnika KERNA

Wartości cząstkowe wskaźnika KERNA

Oczekiwana na początku i w połowie roku przez przedsiębiorców zmiana sytuacji gospodarczej kraju na lepsze od II kwartału br. cechuje się spadkami. Odsetek pesymistów (czerwona linia) podskoczył na koniec III kw. do 29,2 proc. Optymistów (niebieska) ubyło do 20,7 proc. Wartość cząstkowa wskaźnika KERNA, aż minus 58,7 pkt. ilustruje, jak bardzo zbliżyliśmy się do klimatu z roku ubiegłego. O ile jednak w przypadku oczekiwań dotyczących kondycji własnej firmy, głównie podwyżka VAT stymuluje obawy, o tyle na oceny krajowej gospodarki, naszym zdaniem, negatywnie oddziałuje przede wszystkim, obawa przed „drugim dnem” kryzysu. Wciąż niestabilna jest sytuacja gospodarcza w poszczególnych krajach UE (Irlandia, Włochy, Portugalia, Grecja). Rząd USA ponosi też porażki w dźwiganiu gospodarki, mimo dodruku dolarów i wspierania prywatnych instytucji finansowych. W tym napływie mało pozytywnych informacji dobre dane makro o kondycji gospodarki Niemiec, naszego podstawowego importera, pewnie łagodzą niepokoje wielu przedsiębiorców, ale per saldo dominuje niepewność co do przyszłości.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: