Lista dłużników XI 2010
2010-12-02 13:52
Przeczytaj także: Lista dłużników VIII 2010
„W najnowszej edycji raportu InfoDług odnotowaliśmy wysoki wzrost liczby i udziału procentowy osób zalegających na kwoty przekraczające 10 000 zł. W ciągu ostatniego kwartału przybyło 180 tysięcy takich osób, co w znaczący sposób przekłada się na udziału drobnych dłużników”, mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor. „Niepokojący trend coraz wyższego poziomu zadłużenia potwierdza regularny wzrost średniego zadłużenia statystycznego Polskiego dłużnika. W ciągu roku zwiększył się on o przeszło 43%. Taka sytuacja doprowadziła do ustanowienia rekordu wśród polskich dłużników – ponad 85 milionów złotych, na tyle zalega mieszkaniec województwa mazowieckiego”, dodaje Hildebrand.
fot. mat. prasowe
Czy wie Pan/i, że ma prawo sprawdzić, jakie dane na temat Pana(i) znajdują się BIG?
Czy wie Pan/i, że ma prawo sprawdzić, jakie dane na temat Pana(i) znajdują się BIG?
Pentor zapytał również Polaków, czy ich zdaniem, dane o osobach zalegających z płatnościami powinny być dostępne dla zainteresowanych firm i konsumentów. Wyniki badania wskazują, że wśród Polaków występuje niewielka przewaga (42%) zwolenników upubliczniania danych o osobach zalegających z płatnościami, w stosunku do przeciwników (37%) tego pomysłu.
Przypomnijmy, klient podwyższonego ryzyka to osoba, która zalega z płatnościami powyżej 60 dni. Na całościową kwotę zaległych płatności składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów bankowych, pożyczek, opłat leasingowych, a także opłat za media, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie czy należności alimentacyjne.
Warto również przypomnieć, że każdy raz na pół roku ma bezpłatna możliwość sprawdzenia, czy znalazł się w Rejestrze Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz kto i jaką informację umieścił na jego temat (www.BIG.pl). Może również pobrać Raport Konsumencki w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli okaże się, że dane są błędne lub nieprawdziwe, należy zgłosić się do firmy, która taką informację przekazała z żądaniem weryfikacji danych. Dzięki nowej ustawie o BIG również osoby fizyczne, posiadające tytuł wykonawczy, mogą przekazywać dane o dłużnikach do Biura Informacji Gospodarczej.
Do pobrania:
![Jak nie trafić na listę dłużników? [© pixabay.com] Jak nie trafić na listę dłużników?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/lista-dluznikow/Jak-nie-trafic-na-liste-dluznikow-251817-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl