eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek domów w III kw. 2010

Rynek domów w III kw. 2010

2010-10-24 00:22

Przeczytaj także: Rynek domów w II kw. 2010


Aglomeracje największych miast

fot. mat. prasowe

Zmiana średnich cen domów jednorodzinnych w aglomeracjach

Zmiana średnich cen domów jednorodzinnych w aglomeracjach

Poddając analizie średnie ceny domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej w wybranych aglomeracjach, można stwierdzić, iż kierunki zmian cen w miastach centralnych były identyczne z tymi zaobserwowanymi w aglomeracjach. We wszystkich aglomeracjach poza szczecińską zaobserwowano spadki przeciętnych cen domów o zabudowie szeregowej. Obserwowane spadki miały różny zasięg – od 0,3% w aglomeracji katowickiej do 12,4% w aglomeracji łódzkiej. Podobna zależność nie wystąpiła już jednak w wypadku domów wolnostojących i w zabudowie bliźniaczej.

Raport wskazuje, że dla nieruchomości w zabudowie bliźniaczej nieznaczne wzrosty cen (rzędu 0,2-2,9%) odnotowano dla powiatów sąsiadujących ze Szczecinem, Katowicami i Trójmiastem. W pozostałych aglomeracjach przeciętne ceny domów tego typów zmalały, najbardziej – w okolicach Wrocławia i Poznania odpowiednio o 8,6% oraz 11,3%.

Z analizy wskaźników dla domów wolnostojących wynika, że jedyną aglomeracją, w której stwierdzono przeciwny w stosunku do innych kierunek zmian średnich cen, była aglomeracja katowicka, w której przeciętne ceny domów wzrosły o 3,9%. Na pozostałych obszarach doszło do spadków, a ich zasięg mieścił się w przedziale od 1,8% (okolice Łodzi) do 6,8% (aglomeracja szczecińska).

fot. mat. prasowe

Struktura rynku domów wg typu zabudowy w aglomeracjach

Struktura rynku domów wg typu zabudowy w aglomeracjach

Na rynkach analizowanych aglomeracji miejskich zdecydowanie dominują domy wolnostojące, które stanowią 83,2% wszystkich ofert zamieszczonych i zaktualizowanych w portalu Gratka.pl w okresie lipiec-wrzesień 2010 r. Wartość ta jest o 11,8 p.p. większa od analogicznej rozpatrywanej w granicach miast. Na drugim miejscu znajdują się nieruchomości w zabudowie bliźniaczej (11,1% aktualnej oferty), najmniej natomiast jest domów szeregowych – stanowią one zaledwie 5,7% wszystkich ogłoszeń sprzedaży domów jednorodzinnych. Najwięcej domów wolnostojących dostępnych jest w aglomeracji łódzkiej – 93,9% całej oferty, najmniej natomiast w aglomeracji katowickiej – 78,9%. Niewielką ilość budynków szeregowych oferowano w aglomeracji łódzkiej i krakowskiej – odpowiednio 1,7% oraz 2,3%, z kolei najwięcej tego typu nieruchomości dostępnych było w aglomeracji katowickiej, stanowiły one 10,9% tamtejszej oferty.

Informacje o badaniu
Przeprowadzone badanie rynku domów jednorodzinnych zostało przeprowadzone na bazie niemal 73,5 tys. ofert sprzedaży domów, które umieszczono na portalu Gratka.pl od lipca do końca września 2010 r. Z otrzymanych danych usunięte zostały oferty powtarzające się oraz takie, w których nie podano informacji dotyczących lokalizacji, powierzchni lub ceny. Poza tym usunięto również oferty, w których istniało wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia błędnej cechy opisującej daną nieruchomość. W obliczeniach uwzględniono wyłącznie domy w zabudowie szeregowej, bliźniaczej i wolnostojącej, których powierzchnia mieści się w przedziale od 70 do 300m2.

Do pobrania:


Przeczytaj także: Rynek domów w IV kw. 2009 Rynek domów w IV kw. 2009

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: