eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek domów w II kw. 2010

Rynek domów w II kw. 2010

2010-07-28 13:46

Rynek domów w II kw. 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Kierunek zmian średnich poziomów cen domów w II kwartale 2010 r. nie jest jednoznaczny. Najbardziej charakterystycznym dla tego okresu zjawiskiem wydaje się spadek średnich cen największych domów i wzrost analogicznej wartości w wypadku najmniejszych domów - wynika ze wspólnego raportu Gratka.pl oraz Emmerson S.A. pt. "Polski rynek domów. Raport. II kwartał 2010 r.".

Przeczytaj także: Rynek domów w IV kw. 2009

Rynek domów

Analiza rynku wtórnego domów jednorodzinnych została przeprowadzona dla:
  • budynków w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i wolnostojącej;
  • budynków o metrażach w przedziałach: do 150 m2, 150-220 m2, 220-300 m2;
  • 10 miast (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Łódź, Katowice, Szczecin);
  • 8 aglomeracji (warszawska, krakowska, wrocławska, poznańska, trójmiejska, łódzka, katowicka, szczecińska).

Warszawa i aglomeracja warszawska
Tradycyjnie najdroższe domy znajdują się na terenie lewobrzeżnej Warszawy. W badanym okresie dominowały tu wyraźne spadki średniego poziomu cen. Z raportu wynika, że największe z nich odnotowano w wypadku największych domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, a także średniej wielkości domów w zabudowie szeregowej i wolnostojącej. Wzrosła tylko średnia cena ofertowa najmniejszych szeregówek.

Najbardziej wyraźny, kilkunastoprocentowy spadek dotyczył największych domów w zabudowie szeregowej. Jedyny dostrzegalny wzrost średniej ceny na tym obszarze dotyczył również domów w zabudowie szeregowej, ale za to średniej wielkości (150-220 m2). Na terenie prawobrzeżnej aglomeracji warszawskiej zmiany średnich ceny zamykały się przeważnie w przedziale -2,5% do +3%.

Szczegółowa analiza średnich poziomów cen ze względu na typ zabudowy wskazuje, że nastąpił ich wyraźny spadek dla największych domów w zabudowie szeregowej (12-14%) z wyjątkiem prawobrzeżnych dzielnic Warszawy, w których spadek średniej ceny tego rodzaju domów okazał się zdecydowanie mniejszy (niecałe 2%). Spadki, chociaż już na zdecydowanie mniejszą skalę, dominowały również w segmencie najmniejszych domów w zabudowie szeregowej (wyjątkiem okazała się lewobrzeżna część Warszawy). W grupie średniej wielkości budynków w zabudowie szeregowej kierunek zmian był zróżnicowany, a różnice w stosunku do poprzedniego kwartału – niezbyt duże, z wyjątkiem lewobrzeżnych dzielnic Warszawy, w których średni poziom cen ofertowych tego rodzaju domów okazał się mniejszy o kilkanaście procent.

Autorzy raportu wskazują, że w strukturze oferty sprzedaży domów jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie stolicy nie doszło w II kwartale 2010 r. do większych zmian. Podobnie jak w poprzednim badanym okresie najwięcej, bo niemal 39% ofert sprzedaży domów w Warszawie zaktualizowanych lub dodanych na portalu Gratka.pl, stanowiły domy o zabudowie bliźniaczej. Na drugim miejscu znalazły się domy wolnostojące z udziałem w całości rynku wynoszącym 34%. Szeregówek jest najmniej i stanowią one niecałe 27% całkowitej oferty.
Przeczytaj także: Rynek domów w III kw. 2010 Rynek domów w III kw. 2010

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: