eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek domów w II kw. 2010

Rynek domów w II kw. 2010

2010-07-28 13:46

Przeczytaj także: Rynek domów w IV kw. 2009


Poza granicami Warszawy struktura prezentuje się odmiennie. W miejscowościach otaczających stolicę dominują domy wolnostojące, które stanowią 64% oferty. Po wzroście udziału tej zabudowy w poprzednim kwartale tym razem odnotowano spadek i powrót do stanu wcześniejszego. Pozostałe udziały rozkładają się w następującym porządku: domy w zabudowie bliźniaczej stanowią niemal 22%, a domy w zabudowie szeregowej – 14% całej oferty.

Pozostałe największe miasta

W ofercie rynków domów jednorodzinnych pozostałych miast poddanych analizie zdecydowanie dominują budynki wolnostojące. Ich udział oscyluje od 45,7% w Gdańsku do 65,4% w Krakowie. Wyjątkiem jest Gdynia, gdzie udziały poszczególnych typów zabudowy rozkładają się niemal po równo, a domy wolnostojące stanowią ok. 35%. W porównaniu do ubiegłego kwartału do większych zmian w strukturze oferty doszło w Łodzi, w której udział domów w zabudowie szeregowej zwiększył się o ponad 3%. W pozostałych miastach struktura oferty nie uległa znaczącym zmianom, a we Wrocławiu była niemal identyczna.
Jak dowiadujemy się z raportu, w II kwartale 2010 r. na rynkach badanych miast przeważały wzrosty średnich cen, chociaż bez większego problemu w konkretnych miastach można wskazać typy zabudowy i przedziały powierzchniowe, w których odnotowano również spadki. Generalizując i patrząc wyłącznie przez pryzmat powierzchni oferowanych domów, można zauważyć, iż najsłabiej w analizowanym okresie wypadły domy o największych powierzchniach (a więc odwrotnie niż w poprzednim kwartale). To w tej grupie najliczniej występowały spadki średnich cen. Z kolei analiza pod kątem typu zabudowy wykazała, iż najczęściej do spadku średnich cen dochodziło w wypadku domów wolnostojących. Na drugim biegunie znalazły się domy szeregowe.

Sytuacja w rozbiciu na poszczególne miasta kształtowała się następująco. Na rynkach Gdańska i Poznania dominowały wzrosty średnich cen. We Wrocławiu i Szczecinie zmiany w stosunku do poprzedniego kwartału okazały się niewielkie. W Krakowie, Łodzi i Gdyni trudno o wskazanie generalnej, dominującej tendencji. Na uwagę zasługuje fakt, iż w żadnym z analizowanych miast nie zaobserwowano wyraźnie dominującej i silnej tendencji spadkowej.

Analiza Emmerson wskazuje, że do największych zmian doszło w Katowicach, gdzie średnia cena domów w zabudowie szeregowej o powierzchni 220-300 m² wzrosła aż o 25% w ciągu kwartału. Pokaźny (wynoszący niemal 18%) wzrost średniej ceny zanotowano również w grupie najmniejszych domów w zabudowie bliźniaczej (o powierzchni do 150 m²). Ponieważ jednak zarówno w wypadku pierwszych, jak i drugich liczba tego rodzaju budynków oferowanych na terenie Katowic nie przekracza 30, stąd do wyników tych należy podejść z dużą dozą ostrożności.
Przeczytaj także: Rynek domów w III kw. 2010 Rynek domów w III kw. 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: