eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Dialery znowu w akcji

Dialery znowu w akcji

2004-09-02 14:12

Przeczytaj także: TPSA zrywa umowę z Maxfonem



Działania Prezesa URTiP
W dniu 3 września 2004 r. wchodzi w życie nowa ustawa Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800), która nakłada na dostawcę usług o podwyższonej opłacie obowiązek podawania wraz z numerem usługi cenę za jednostkę rozliczeniową połączenia (ze wskazaniem ceny netto i brutto). Ponadto dostawca takiej usługi powinien zapewnić, aby użytkownik był każdorazowo informowany, przed rozpoczęciem naliczana opłat, o cenie za połączenie do numeru danej usługi audioteksowej.

Na mocy nowej ustawy Prezes URTiP będzie prowadził jawny rejestr numerów wykorzystywanych przez dostawców usług o podwyższonej opłacie, zawierający informacje o nazwie firmy, adresie, siedzibie, rodzaju i zakresie świadczonej usługi oraz o numerze lub numerach wykorzystywanych do jej świadczenia. We współpracy z Ministrem Infrastruktury, Prezes URTiP będzie zabiegał, aby wzorem niemieckich zapisów prawnych wprowadzić oddzielną numerację dla ruchu generowanego przez dialery.

Ponadto w zaistniałej sytuacji Prezes URTiP informuje abonentów o nowym zagrożeniu na swoich stronach internetowych oraz w odpowiedziach na skargi użytkowników Internetu, oraz:

- wystosował zapytanie do TP S.A. i innych operatorów dysponujących numerami o podwyższonej opłacie – w jaki sposób zapewniają ochronę swoich abonentów przed dialerami międzynarodowymi;

- sugeruje abonentom blokadę połączeń międzynarodowych. Jest to najprostszy sposób, jednak dla wielu abonentów nierealny do realizacji z uwagi na konieczność realizacji rozmów międzynarodowych. Pomimo blokady na połączenia międzynarodowe, można byłoby wówczas rozmawiać z zagranicą przy użyciu przedpłaconych kart wykorzystujących technologię VoIP. Niezależnie od tego należałoby ustawić blokadę połączeń z numerami 0-70x;

- zaleca, aby użytkownicy Internetu korzystali z programów antydialerowych (np. program SS Antydialer do ochrony użytkownika wykorzystuje kilka mechanizmów: blokowanie połączeń z innymi numerami niż zdefiniowane, sprawdzanie ukrytych programów i poprawności ustawień połączeń, skanowanie komputera w poszukiwaniu dialerów. W tym ostatnim przypadku narzędzie korzysta z bazy danych, która jest co kilka dni uaktualniana. Poza tym program prowadzi pełną statystykę połączeń).

Prezes URTiP będzie współpracować z Prezesem UOKIK, aby wymóg (zawarty w decyzji Prezesa UOKiK) dotyczący samego programu został rozszerzony. Przed uruchomieniem dialera, jak w przypadku programów komputerowych, wpierw powinna pojawić się licencja - warunki użytkowania programu, dopiero po ich zaakceptowaniu (stosownie do zapisów ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną) dialer zostałby pobrany z Internetu i zainstalowany na komputerze użytkownika.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Promocja Infonetu

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: