eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny transakcyjne nieruchomości IX 2010

Ceny transakcyjne nieruchomości IX 2010

2010-10-08 10:48

Ceny transakcyjne nieruchomości IX 2010

Zmiany indeksu cen mieszkań Open Finance © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Liczony przez Open Finance indeks cen mieszkań we wrześniu stracił 0,71 proc. To czwarty z rzędu spadkowy miesiąc. Od czerwca br., indeks cen mieszkań sporządzany w oparciu o transakcje przeprowadzane przez klientów Open Finance i Home Broker, stracił już 2,94 proc., co sprawia, że w całym bieżącym roku zanotował spadek o 0,58 proc. Od najniższego poziomu, zanotowanego w czerwcu 2009 roku (875,13 pkt), dzieli go już tylko nieco ponad 7 pkt, czyli ok. 0,8 proc.

Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości VIII 2010

fot. mat. prasowe

Zmiany indeksu cen mieszkań Open Finance

Zmiany indeksu cen mieszkań Open Finance

Spadkowi wartości indeksu towarzyszył wzrost wolumenu transakcji. We wrześniu, przy obliczaniu indeksu, wzięliśmy pod uwagę 2923 transakcje, czyli o blisko 4 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jest to najlepszy wynik w tym roku i drugi w historii. Do poprzedniego rekordu, z listopada 2009 roku, brakuje ledwie 28 transakcji. Trzeba pamiętać, że wzrost ich liczby wynika nie tylko z rosnącego zainteresowania ze strony nabywców, bo w części jest pokłosiem rozwoju biznesu prowadzonego przez Open Finance i Home Broker.

Spośród szesnastu miast, które bierzemy pod uwagę przy ustalaniu indeksu, w ubiegłym miesiącu ceny obniżyły się w dziesięciu, a w pozostałych sześciu spadły. Największy wzrost ceny odnotowaliśmy w Katowicach i Gdańsku, odpowiednio 3,8 i 3 proc. Natomiast największe spadki zaobserwowaliśmy w Olsztynie (-3,3 proc.), Łodzi (-3,1 proc.) i Lublinie (-2,9 proc.).

Komentarz i prognoza

Zarówno wzrost wolumenu transakcji jak i spadek cen mieszkań są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Za taki stan rzeczy odpowiada z jednej strony sezonowy, powakacyjny wzrost obrotów na rynku mieszkaniowym, a z drugiej polepszająca się oferta kredytowa banków (kredyty są bardziej dostępne i tańsze). Stymulująco na potencjalnych kupców działają też rządowe plany wprowadzenia od nowego roku ograniczeń do programu Rodzina na Swoim. Żeby załapać się na obecne, korzystniejsze warunki, pozostało niedużo czasu – raptem niecałe trzy miesiące, a jeśli wziąć pod uwagę proces zakupu mieszkania, to wcale nie tak dużo. Spadek cen mieszkań wiązalibyśmy z kolei ze znacznym, ponad 70 proc. wzrostem liczby rozpoczętych w tym roku przez deweloperów inwestycji, przy jednoczesnym pozostawaniu w ich dyspozycji znacznej puli gotowych mieszkań, na sprzedaży których niewątpliwie bardzo im zależy, co skutkuje stopniowym schodzeniem z ceny. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach sytuację na rynku mieszkaniowym powinny kształtować te same, opisane powyżej czynniki. Spodziewamy się zatem stabilizacji, ewentualnie lekkiego spadku cen i dalszego wzrostu liczby transakcji.

Komentarz Home Broker

Czerwiec przyniósł czwartą z kolei obniżkę średniej ceny transakcyjnej mieszkań. W dalszym ciągu zmiany te są jednak niewielkie i mieszczą się w trendzie stabilizacji na rynku mieszkaniowym, który zapoczątkowany został ponad półtora roku temu. Od początku br. nominalny spadek cen wyniósł 0,6 proc. Realnie był on jednak jeszcze większy w związku z wpływem inflacji.

Pozytywnie należy jednak ocenić utrzymujący się wzrost liczby transakcji, co świadczy o rosnącej sile rynku. Nie można jednak zapomnieć, że wynika ona w dużej mierze z coraz bardziej liberalnej polityki instytucji finansowych. Na przykład we wrześniu średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w rodzimej walucie wyniosło 5,64 proc., a w euro 3,54 proc. Oznacza to duży spadek względem wartości notowanych na początku roku, które wynosiły odpowiednio 6,75 i 4 proc.

fot. mat. prasowe

Jak zmieniały się ceny transakcyjne mkw. w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach

Jak zmieniały się ceny transakcyjne mkw. w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: