eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bukmacherskie zakłady sportowe przyciągają Polaków

Bukmacherskie zakłady sportowe przyciągają Polaków

2010-09-24 11:30

Bukmacherskie zakłady sportowe przyciągają Polaków

© fot. mat. prasowe

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, 13% dorosłych Polaków brało kiedykolwiek udział w bukmacherskich zakładach sportowych, co stanowi niemal 5 mln mieszkańców naszego kraju. Statystyki pokazują, że częściej są to młodzi mężczyźni. Według opinii respondentów, uczestnictwo w zakładach jest dla graczy przede wszystkim atrakcyjną formą rozrywki, sposobem spędzania czasu wolnego.

Przeczytaj także: Perspektywy wzrostu obrotów na polskim rynku bukmacherskim po awansie Reprezentacji Polski na MŚ 2022

Wyniki badań TNS OBOP pokazują, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych w Polsce kojarzone jest przede wszystkim z piłką nożną. Na tę dyscyplinę sportu wskazało aż 61% Polaków. Według kolejnych 33% obstawianie wyników dotyczy wyścigów konnych. Dla porównania – z analiz własnych Fortuna Entertainment Group wynika, że w Czechach drugi pod względem popularności jest hokej, natomiast w Wielkiej Brytanii obstawiane są przede wszystkim wyścigi konne oraz rywalizacja chartów.

Istotną rolę zakładów wzajemnych w sektorze rozrywkowym potwierdzają przykłady płynące z dojrzałych rynków Europy Zachodniej. Operatorzy w tych krajach, świadczący usługi legalnie, stanowią źródło korzyści dla społeczeństwa i całej gospodarki państwa płacąc podatki i sponsorując kluby i wydarzenia sportowe. Duże wpływy do budżetu państw europejskich przynoszą również zakłady w Internecie. Mimo to, w Polsce – jako jednym z krajów o najbardziej restrykcyjnych regulacjach sektora zakładów bukmacherskich – obstawianie wyników on-line jest zakazane.

fot. mat. prasowe

„Wśród uczestników zakładów sportowych w Czechach i na Słowacji olbrzymią i wciąż rosnącą popularnością cieszą się zakłady on-line. Stanowią one ok. 40% przychodów branży w tych krajach. Polscy gracze – ze względu na prawne ograniczenia – mogą legalnie obstawiać wyniki tylko w placówkach naziemnych. Niestety ci, którzy preferują korzystanie z tego typu rozrywki za pośrednictwem Internetu, mają do dyspozycji tylko zakłady oferowane przez nielegalnie działających w Polsce bukmacherów zagranicznych. Tę szarą strefę – z której dziś nie są odprowadzane podatki – szacuje się na ok. 3 mld zł. Liczymy na pozytywne zmiany w prawie, które stworzą nam szansę na powtórzenie w Polsce sukcesu z Czech i Słowacji – gdzie Fortuna legalnie oferuje zakłady w Internecie – a także przyniosą wpływy do budżetu państwa”, mówi Aleš Dobeš, dyrektor generalny Fortuna zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.

Zakłady wzajemne to segment silnie powiązany ze sportem i zaangażowany w jego rozwój. Analiza przeprowadzona w ramach badania Omnimas wskazuje, że uczestnicy zakładów dostrzegają pozytywne efekty współpracy sponsorskiej operatorów bukmacherskich z polskimi sportowcami. Deklarują ponadto konieczność zwiększania materialnego wsparcia reprezentantów różnych dyscyplin przez bukmacherów oraz są świadomi pozytywnego wpływu udzielanej pomocy na kondycję drużyn sportowych.

O badaniu
Analiza została przeprowadzona przez TNS OBOP na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15 lat i więcej w ramach badania Omnimas. Z uwagi na przedmiot zainteresowania pytano osoby w wieku 18 lat i więcej. Badanie zrealizowano w dniach 7-10 maja 2010 (N=769).

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: