eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena II kw. 2010 i prognoza III kw. 2010

Sektor MŚP: ocena II kw. 2010 i prognoza III kw. 2010

2010-09-07 11:28

Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena I kw. 2010 i prognoza II kw. 2010


Równocześnie – w tym pomiarze - wzrósł udział pesymistycznie oceniających najbliższą przyszłość kraju. Stanowią oni 18,8 proc. ankietowanych. (+4,5 proc. kw./kw.). Te pesymistyczne prognozy na kolejny kwartał dla gospodarki, najprawdopodobniej odpowiadają za skąpe wydatki na inwestycje i zakupy (spadek indeksu ZAIR).

Odnosząc się do sytuacji ekonomicznej własnego przedsiębiorstwa także spadł, i to o 11 proc., odsetek dostrzegających zmiany na plus – z 52,3 proc. w poprzednim kwartale do 41,3 proc. obecnie. Według 39,8 proc. przedsiębiorców sektora MŚP kondycja ich firmy w najbliższym kwartale pozostanie bez zmian – w poprzednim badaniu 29,3 proc. - zmiana o 10,5 proc.). Równocześnie do 9,2 proc. z 11,3 proc. kw./kw. spadł odsetek spodziewających się w firmie pogorszenia sytuacji.

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA po II kw. 2010 uzyskał poziom -40,7 pkt. wobec -30,5 pkt. kw./kw. (-100 min; +100 max), co oznacza, że po odbiciu firm w I kw., w kolejnych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia lub w najlepszym wariancie stabilizacji sytuacji (oczekiwanie, że pozostanie bez zmian).

fot. mat. prasowe

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA


Największy wpływ na końcową niższą wartość wskaźnika, miały oceny związane z oczekiwaniami wobec kondycji własnej firm (aż -17,1 pkt. obecnie w relacji do +4,8 kw./kw.) oraz kiepskie rokowania dla całej gospodarki wyrażone ostrym spadkiem wskaźnika z -27 do -37,9.

fot. mat. prasowe

Obszary i wskaźniki cząstkowe

Obszary i wskaźniki cząstkowe


Index oparty na zakupach i rezygnacjach z zakupów dla badanych obszarów wyniósł -53,14 pkt. wobec -45,77 pkt. kw./kw. To spadek o 7,37 pkt. wobec poprzedniego pomiaru wskazujący, że firmy w kolejnych 3 m-cach będą ostrożnie wydatkowały. Głównie czas modernizacji maszyn i urządzeń firmy mają za sobą – mocny spadek do -55,36 pkt. Mniej przedsiębiorstw MŚP będzie też inwestować w technologie i maszyny (-49,40). Także w obszarze podnoszenia kompetencji pracowników, który na tle pozostałych zakupów wypada tradycyjnie lepiej, w trzecim kwartale będzie się cechować spadkiem (-46,76). Na zbliżonym poziomie pozostają decyzje zakupowe dotyczące samochodów firmowych. Niemniej ostatnie zapowiedzi ministerstwa finansów (podane już po realizacji pomiaru) o zmianach w odpisie VAT w przyszłym roku mogą wpłynąć na rewizję decyzji w sprawie zakupu pojazdów, co – jeśli faktycznie wystąpi – odnotujemy w pomiarze październikowym.

Informacje o badaniu
Skaner Sektora MŚP jest wielotematycznym omnibusem, prowadzonym dla kilku zlecających równocześnie. Raport składa się z dwóch części. Część I (stała) prezentuje skalę inwestycji sektora MŚP i zawiera informacje o decyzjach zakupowych w firmach. Prezentuje dane o krótkoterminowych priorytetach przedsiębiorców (horyzont kwartalny), zawiera m.in. wskaźnik nastrojów i kondycji w firmach MŚP. Dzięki cykliczności prowadzonego badania możliwe będzie śledzenie kierunków zmian w firmach. Część II (zmienna) to źródło informacji na pytania zlecone przez Klientów. Wyniki tej części raportu są własnością firm, które je zamówiły. Uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS (rejestr REGON). Próba jest ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600, przy błędzie pomiaru +- 4% i poziomie ufności 95%. Próba oddaje strukturę firm sektora MŚP; badanie uwzględnia reprezentację firm mikro zatrudniających do 9 osób.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: