eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › PO Innowacyjna Gospodarka: praktyczne wskazówki

PO Innowacyjna Gospodarka: praktyczne wskazówki

2010-07-22 13:48

Przeczytaj także: Dotacje unijne krok po kroku


Krok 3 – Przeszacowanie budżetu przedsięwzięcia

Najważniejszym dokumentem z punktu widzenia całego przedsięwzięcia jest jego budżet. Przygotowanie wstępnej wersji takiego dokumentu zwykle nie powinno przerastać przedsiębiorcy. Szczegółowy budżet i wszystkie dokumenty finansowe z nim związane, to już nieco trudniejsze zadanie. Można skorzystać z gotowych narzędzi łatwo dostępnych w Internecie, można skorzystać z fachowej literatury bądź z usług zewnętrznych doradców specjalizujących się np. w przygotowywaniu biznesplanów. Jeżeli zależy nam na nieujawnianiu pewnych pozycji kosztowych można je relatywnie łatwo ukryć pod roboczą nazwą – choćby „koszt 1”.

Abstrahując od samego technicznego przygotowania budżetu, krytyczne jest jedno działania – jego przeszacowanie. Wszelkie projekty e-biznesowe związane z pracami programistycznymi, mają to do siebie, że ulegają zmianie (czy raczej ewolucji), co niewątpliwie wpływa na koszt produkcji ostatecznego produktu. Warto przewidzieć to na etapie budżetu i uniknąć przykrych konsekwencji. Jeżeli zatem przedsiębiorco masz przygotowany budżet, warto przyjąć założenie, że jest on nieoszacowany o minimum 30%.

Krok 4 – Finansowanie przedsięwzięcia

Jeżeli myślisz drogi przedsiębiorco, że dofinansowanie z programu 8.1 jest najlepszą drogą do realizacji twojego start-upu to polecam odpowiedź na następujące pytania: jeżeli wcześniej nie prowadziłeś firmy, jeżeli nie masz doświadczenia w projektach internetowych, jeżeli nie masz zapewnionego 100% finansowania na cały projekt (nie tylko na „niedotowaną część”), jeżeli nie masz zaplecza finansowego pozwalającego przetrwać okresy między rozliczeniem kolejnych etapów projektu, to 8.1 zdecydowanie nie jest dla Ciebie.

Finansowanie przedsięwzięcia a w zasadzie jego pozyskanie jest kluczowe z perspektywy uruchomienia projektu. Jest to najtrudniejsza część wymagająca bardzo dużego nakładu pracy. Mimo wszelkich trudności wymienionych wyżej, dotacja z programu 8.1 jest wciąż jednym z najatrakcyjniejszych źródeł finansowania projektów. Jeżeli Twój projekt spełnia kryteria formalne 8.1 to powinieneś poważnie rozważyć tą formę finansowania.

Krok 5 – Wniosek o dotację UE

Wniosek o dotację jest niezbędną formalnością. Abstrahując od kwestii formalnych i technicznych, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze czytelność – odpowiednia forma i stylistyka jest niezbędna a wniosek winien być napisany językiem bardzo prostym i zrozumiałym dla każdego. Jeżeli drogi przedsiębiorco brakuje Ci świeżości spojrzenia – należy poprosić o recenzję kogoś z najbliższego otoczenia. Po drugie, wskaźniki przyjęte we wniosku winny odzwierciedlać pewne minimum uwzględniające Twoje ryzyka. Po trzecie, odpowiednie ułożenie etapów kluczowych pozycji w budżecie musi uwzględniać płynność finansową i ewentualnie generowany cash flow.

Powyższe praktyczne wskazówki odnośnie programu 8.1 to jedynie część z wiedzy, jaką należy posiąść na długo przed decyzją o zaangażowaniu w pozyskanie środków UE. Uwzględniając wysokość dotacji oraz jej procentową wartość w projekcie, jest to wciąż jedna z najtańszych form finansowania dostępnych na rynku.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: